| Autor: redakcja1

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)

Rozwar wielkokwiatowy jest rośliną wieloletnią z rodziny dzwonkowatych. W naturze występuje w Azji Wschodniej, od Chin poprzez Syberię, Daleki Wschód Rosji oraz Półwysep Koreański i Japonię.

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)
W uprawie gatunek rozpowszechniony na całym świecie, coraz częściej możemy spotkać w naszych rodzimych ogrodach, parkach jak i w uprawie tarasowej, balkonowej. Roślina osiąga wysokość około 70 cm, czasami nawet więcej. W ofercie producentów jak i handlowców dostępne są odmiany karłowe o wysokości 20 – 30 cm. Niewątpliwym atutem tej rośliny są przepiękne, dzwonkowate kwiaty o średnicy około 8 – 10 cm, w kolorze białym, niebieskim, fioletowym i różowym. Kwiaty pojawiają się w czerwcu i kwitną do jesieni. Pąki Rozwaru wielkokwiatowego tworzą małe zielone baloniki, które stopniowo pękają i rozkwitają. Możemy spotkać rośliny o kwiatach pojedynczych, półpełnych i falowanych płatkach. Rozwar ma pokrój zwarty, pędy wzniesione ku górze, sztywne. Liście jasnozielone o lekkim niebieskawym zabarwieniu, lancetowate, owalne z ząbkowanymi brzegami.
 
Rozwar lubi stanowisko słoneczne, lekko osłonięte. W cieniu rośnie słabo i mam mniej kwiatów. Bylina znosi suszę, ale nie toleruje nadmiaru wody (mięsiste korzenie mogą zagniwać). Odczyn gleby obojętny, nie lubi ziemi gliniastej, ciężkiej. Rozwar można uprawiać w ogrodzie, w gruncie, nadaje się także do uprawy pojemnikowej na balkonach i tarasach. Dobrze komponuje się z innymi roślinami, bylinami.  Kwiatostany rozwaru po przekwitnięciu należy stopniowo usuwać, co pobudzi roślinę do szybszego wiązania kolejnych pąków kwiatowych.
 
Rozwar jest także rośliną leczniczą, głównie wykorzystywany w medycynie wschodniej, zawiera substancje o działaniu wykrztuśnym. Platycodon grandiflorus to jedna z pierwszych bylin, która pojawiła się w tegorocznej ofercie handlowców na Rynku Hurtowym w Broniszach.


Tagi:
źródło: