| Autor: redakcja1

Szałwia lekarska (Salvia oiiicinalis „Purpurascens”)

W przypadku szałwii można się natknąć na jej kilka odmian, do których należą zwykła, purpurowa oraz różnobarwna.

Szałwia lekarska (Salvia oiiicinalis „Purpurascens”)
Każdy z tych rodzajów można uprawiać niemal we wszystkich warunkach. Szałwia jest rośliną krzewiastą i mrozoodporną, przez co najlepiej jest ją uprawiać w dużych doniczkach lub ogrodzie. Z kolei małe rośliny można trzymać w wiszących doniczkach lub na okiennym parapecie na zewnątrz lub w domu.
 
Według porzekadeł wygląd uprawianej rośliny przekazuje informację o osobistym szczęściu jej właściciela. W związku z tym dobrze jest posadzić szałwię w kilku miejscach.
 
Liście odmiany „Purpurascens” są długie, mięsiste, aromatyczne o szarawo-purpurowej barwie. By zachować krzewiasty pokrój tej odmiany, należy uszczykiwać młode pędy rośliny.
 
Szałwia pochodzi z rejonów śródziemnomorskich i jest rośliną ciepłolubną, ale wytrzymuje temperaturę nawet do -5 stopni Celsjusza. Jednakże gdy przemarznie to zaczyna marnieć. Powinno uprawiać się ją w miejscu bardzo nasłonecznionym przy regularnym obracaniu doniczki, co sprawi, że roślina będzie równomiernie się rozrastać.
 
Nim jednak podlejemy szałwię, powierzchnia ziemi w doniczce powinna być sucha. Roślina ta lubi być obficie podlewana podczas wysokich temperatur, a kiedy te spadają, należy zmniejszyć ilość dostarczanej wody.
 
Tej rośliny się nie nawozi, a uprawia się ją w przepuszczalnej gliniastej ziemi. Z powodu na łatwość w rozmnażaniu szałwii nie trzeba dużych roślin przesadzać, gdyż można mieć nowe.
 
W momencie pojawienia się pąków kwiatowych należy obciąć pęd o długości 15-20 cm, które suszy się w ciemnym miejscu lub letnim piekarniku. Suche liście powinno przechowywać się w szczelnym pojemniku by zapobiec wywietrzeniu się aromatu. Nie wolno ogołocić roślin znajdujących się na zewnątrz, bo młode pędy są zbyt delikatne by przetrwać zimę.
 
Szałwię stosuję się w formie płukanki na chore gardło. Wystarczy zaparzyć jej liście w szklance wody z octem. Można również sporządzić napar, który doskonale wpływa na trawienie lub świeże liście położyć na posmarowane pieczywo.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!