| Autor: redakcja6

Szparag gęstokwiatowy

Jest jednym spośród wielu szparagów nadających się do hodowli w domu.

Szparag gęstokwiatowy
Omawiana roślina doniczkowa posiada wyprostowane łodygi pokryte odgałęzieniami pędów bocznych, unoszących w górę listki na liściopodobnych łodyżkach (phyllode). Dzięki nim roślina wygląda jak pióropusz, którego gęstość zależy od warunków wzrostu. Na powierzchni kompostu pojawiają się bulwy produkowane przez system korzeniowy. Natomiast na łodygach wyrastają latem różowo-białe kwiatki zastępowane później czerwonymi jagodami.
 
Szparag gęstokwiatowy, tak jak inne gatunki, nie toleruje temperatur spadających poniżej 10 stopni C. Optymalna temperatura do prawidłowego wzrostu mieści się w zakresie od 20 do 22 st. C. Wymaga też półcienia latem (w zasięgu bezpośredniego słońca) i regularnego podlewania podczas sezonu wzrostu (ziemia przed kolejnym podlaniem powinna wyschnąć). Natomiast zimą roślina potrzebuje okresu odpoczynku. Wówczas należy podawać jej niewielkie ilości wody lub umieścić w podwójnej doniczce wyłożonej wilgotnym torfem. Latem szparag wymaga zraszania liści letnią wodą, które powinny wysychać poza zasięgiem promieni społecznych.
 
Nawożenie powinno się odbywać średnio co dwa tygodnie w okresie letnim. Natomiast przesadzać roślinę należy na wiosnę do łatwo przepuszczalnej mieszanki na bazie gliny. Jeśli stosuje się kompost na bazie torfu, wówczas trzeba dodać garść żwiru ogrodniczego na wiadro mieszanki, aby polepszyć drenaż.
 
Hodując szparagi należy zwrócić uwagę na zawilgotnienie pomieszczenia, gdyż wszystkie gatunki tej rośliny nie lubią oparów. Wystawione na ich działanie mogą szybko zrzucić liście.
 
W przypadku gdy zauważalne jest odbarwienie łodygi należy ją przystrzyc aż do podłoża, aby zrobić miejsce dla nowych odrostów. Natomiast gdy kolor zmieniają tylko liście – trzeba je usunąć, by mogły odrosnąć nowe, zielone. Szkodniki takie jak przedziorki i mszyce należy zwalczać insektycydem.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!