| Autor: redakcja4

Tymianek (Thymus vulgaris)

Jest rośliną z rodziny jasnotowatych, której występuje ok 12 gatunków. Jego zastosowanie jest znane zarówno jako roślina kulinarna czy też o charakterze leczniczym. Tymianek słynie z faktu, iż pobudza apetyt, a po objedzeniu tłustymi potrawami pomaga je przetrawić.

Tymianek (Thymus vulgaris)
Jeśli zależy nam na uprawie w doniczce, to najodpowiedniejsza do tego będzie odmiana Thymus Vulgaris. Jest to krzaczasty gatunek o pionowym przekroju. Tempo wzrostu posiada średnie, dodatkowo jest łatwy w uprawie. Pomoże ona dodatkowo zwalczyć insekty. Do uprawy przed domem najlepiej nadają się odmiany niskie. Posiadają one małe owalne liście. Które będą uwaliły aromat przy lekkim poruszaniu.

Warunki jakie należy spełnić do uprawy tymianku nie są zbyt wygórowane. Jeśli chodzi o temperaturę to przetrwa on nawet tak niską sięgającą -5 stopni C. Coraz częściej hodujemy go w domu, w doniczkach. Warto wtedy pamiętać, iż nie lubi on wysokiej temperatury dlatego czasem warto wystawić go po prosty na zewnątrz. Jeśli chodzi o światło to należy zapewnić je w warunkach domowych, minimum 5 godzin w ciągu dnia. Gleba w jakiej rośnie powinna być wilgotna, ale nie przesiąknięta. Jest to istotny fakt. Najlepiej podlewać obficie w takich odstępach aby ziemia mogła sobie swobodnie przeschnąć. Podlewać można wodą z dużą zawartością wapnia. Gdy gleba szybko przesycha można tymianek dodatkowo zraszać.

Nie ma potrzeby nawożenia tymianku jeśli zapewni mu się przesadzanie co roku, łączy to się z zapewnieniem świeżej ziemi wraz ze składnikami odżywczymi. Najodpowiedniejsza jest ziemia gliniasta wzbogacona o piasek (około garstki grubego piasku na doniczkę). Aromat rośliny zależny jest od gleby, im jest ona lepsza tym bardziej aromatyczna. Zużycie rośliny następuje po 3-4 latach po czym należy ją wyrzucić.

Na wiosnę należy roślinę przyciąć w celu zachowania zwartego krzaczastego kształtu. Pobudzi to dodatkowo do rozwoju młode pędy, które są najsmaczniejsze. Także w sytuacji kiedy chcemy rozmnożyć sadzonkę należy to zrobić z młodych sadzonek pędowych, pobieranych od późnego kwietnia do lipca. Tymianek kwitnie pod koniec lata kiedy to pojawiają się bladoliliowe liście na samych czubkach łodyg.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!