| Autor: redakcja1

Wiosna zaczyna się bratkami, stokrotkami i prymulkami

Wiosna to pora roku na którą czekamy z utęsknieniem. Wtedy wszystko budzi się do życia, a my jesteśmy spragnieni słońca, kolorów, roślin. Pierwszym zwiastunem tak długo oczekiwanej wiosny są kwiaty. W tym okresie pojawiają się bratki, prymulki, stokrotki.

Wiosna zaczyna się bratkami, stokrotkami i prymulkami
Bratek ogrodowy, fiołek ogrodowy (Viola) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych. Mieszaniec powstał w wyniku skrzyżowania trzech gatunków fiołka trójbarwnego, żółtego i ałtajskiego.

Najczęściej stosowane są do nasadzeń balkonowych, tarasowych oraz w przestrzeni publicznej do dekoracji ulic, traktów. Możemy je spotkać w ogrodach. Pięknie komponują się z innymi roślinami (tulipany, żonkile).

Fiołki dorastają do wysokości 30 centymetrów. Maja dwa rodzaje liści (sercowate i lancetowate). Kwiaty o pełnej gamie kolorystycznej o średnicy od 4 do 10 centymetrów w zależności od grupy i odmiany. Dość łatwe w uprawie, preferują glebę żyzną, próchniczną, umiarkowanie wilgotną, o lekko kwaśnym pH.

 
W uprawie spotykamy wiele grup, różniących się kolorami, kwiatami. Najpopularniejsze grupy fiołków to:
  • Bratki szwajcarskie (ciekawe odmiany: Orange Sonne, Thunersee)
  • Grupa Hiemalis (ciekawe odmiany: Cytrynek, Śnieżka, Mars)
  • Grupa Vorbot (bratki wielkokwiatowe, wczesne)
  • Grupa Trimardeau (bratki z charakterystycznym oczkiem na dolnych płatkach)
  • Bratki holenderskie (bratki wczesnych odmian)
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy sadzonki bratków, cena za jedną sadzonkę 1,60 PLN.
 
Stokrotka pospolita (Bellis perennis) pochodzi z Europy, w naturalnym środowisku występuje także na obszarze naszego kraju. Rośnie na łąkach, przydrożach. Nazwa łacińska wywodzi się od łacińskiego słowa bellus i oznacza piękny, śliczny. Jest to symbol prostoty, skromności i niewinności. Okres kwitnienia stokrotek przypada na wiosenne miesiące. Poszczególne odmiany różnią się od siebie barwą i budową kwiatów (kwiaty rurkowe i języczkowe). W ofercie producentów spotykamy stokrotki drobno, średnio i wielkokwiatowe o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych. Stokrotki są ozdobą balkonów, tarasów. Nadają się do sadzenia na kwietnikach. Często wykorzystywane są jako kwiat cięty, do wyrobu małych bukiecików.
 
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy sadzonki stokrotek w pełnej gamie kolorystycznej. Za sadzonki zapłacimy od 3,00 do 3,30 PLN za sztukę.
 
Ciekawą, nieco inną roślina jest stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) dorastająca do 50 centymetrów wysokości. Ma ciekawe kolorystycznie kwiatostany od białych, różowych, fioletowych poprzez odcienie żółci i pomarańczy, ale na sadzonki tej rośliny musimy jeszcze poczekać.
 
Prymulka zwana także pierwiosnkiem pochodzi z Europy i Azji. Jest to taki pierwszy zwiastun wiosny, przebudzenia. Okres kwitnienia przypada na wczesna wiosnę i lato w zależności od gatunku i odmiany. Prymulka jest ozdobna zarówno z kwiatów jak i pięknych, zielonych i mięsistych liści. Wiosną kwitną pierwiosnki: bezłodygowy, wyniosły i łyszczak, natomiast latem pierwiosnek japoński, kwiecisty, przyprószony.
 
Roślina bardzo wdzięczna do nasadzeń na rabatach, skalnikach, murkach. Lubi towarzystwo roślin cebulowych, iglastych i bluszczy. Wymaga stanowiska półcienistego, gleby żyznej, próchnicznej. To odpowiedni wybór stanowiska decyduje o tym jak długo nasza roślina będzie kwitła.
 
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno prymulki o kwiatach pojedynczych jak i pełnych, cena za sadzonkę kształtuje się od 3,30 do 5,00 PLN za sztukę.


Tagi:
źródło: