| Autor: redakcja1

Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris)

Wrzos pospolity jako jedyny gatunek rodzaju Calluna występuje powszechnie niemal w całej Europie oraz Azji Mniejszej i Afryce. W naszym kraju jest to gatunek pospolity, występuje zarówno w lasach sosnowych jak i na torfowiskach. Rośnie na glebach kwaśnych, ubogich w składniki mineralne.

Wrzos pospolity, wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris)
Wrzos ma szerokie zastosowanie jako roślina miododajna, lecznicza oraz ozdobna. Znanych jest wiele odmian wrzosów różniących się między sobą formą wzrostu, barwą kwiatów, liści jak i samym terminem kwitnienia.
 
Wrzos jest krzewinką zimozieloną, silnie rozgałęzioną, o wysokości od 10 centymetrów do 60 centymetrów. Wczesne odmiany wrzosów kwitną już w czerwcu, jednak większość zakwita na przełomie sierpnia i września, odmiany najpóźniejsze kwitną jeszcze w październiku (np. Peter Sparke, Annemarie). Coraz większą popularnością cieszą się wrzosy tzw. pączkowe. Ich kwiaty nie rozwijają się, pozostają cały czas zamknięte w pączkach, dzięki czemu rośliny przez kilka miesięcy zachowują piękne kolory. Wrzos jako roślina ozdobna najlepiej wygląda sadzony w nieregularnych grupach, po kilkanaście sztuk. Wrzosy idealnie nadają się jako rośliny okrywowe. Możemy je także uprawiać w pojemnikach, na balkonach, tarasach jak i w przestrzeni miejskiej. Coraz częściej spotykamy je w kompozycjach nagrobnych (tu szczególnie nadają się odmiany pączkowe).
 
Na rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy wiele ciekawych odmian wrzosów. Dostępne są o kwiatach białych, różowych, czerwonych, fioletowych. Sporym zainteresowaniem klientów cieszą się odmiany o ozdobnych liściach srebrno-szarych  (Jan Dekker, Silver Knight, Velvet Fascination) czy liściach żółtych (Beoley Gold, Colette, Con Brio, Orange Queen).
 
Za doniczkę wrzosów zapłacimy od 3,00 do 12,00 złotych. Wrzos w mixie kolorów kosztuje od 8,75 do 12,00 złotych za doniczkę.
 
Ciekawostka
 
Wrzos jest rośliną leczniczą, ma działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwreumatyczne, uspakajające i napotne. Jest też jedną z bardziej cenionych roślin miododajnych. Miód wrzosowy ma konsystencję galaretowatą i jest trudny do odwirowania z plastrów.


Tagi:
źródło: