| Autor: redakcja1

Globalna produkcja zbóż wzrośnie o 6,5%

Jak wynika z danych przedstawionych przez FAO, w nadchodzącym sezonie światowa produkcja zbóż zwiększy się o 6,5% do 2,46 mld ton.

Globalna produkcja zbóż wzrośnie o 6,5%
Stanie się to głównie za sprawą oczekiwanego wzrostu zbiorów pszenicy i rekordowo wysokich zbiorów kukurydzy, w szczególności w USA. W związku z tym, zbiory pszenicy na świecie prognozowane są obecnie w wysokości aż 702 mln ton, a zbóż paszowych na 1,26 mld ton.
 
Spodziewane odbudowanie zapasów zbóż w skali globalnej powinno doprowadzić do spadku cen w sezonie 2013/14. oznacza to dobrą wiadomość dla konsumentów, gdyż w maju 2013 roku wskaźnik cen żywności (kalkulowany przez FAO) nieznacznie tylko się zmniejszył, ale w dalszym ciągu był na zbliżonym poziomie, jaki był podczas kryzysu żywnościowego w 2008 roku.
 
Poza tym światowe zużycie zbóż ma wzrosnąć o 3% do 2,402 mld ton, przy czym większość tego spodziewanego wzrostu będzie wynikała z większego zużycia kukurydzy na cele paszowe i przemysłowe w Stanach Zjednoczonych. FAO przewiduje znaczący wzrost zapasów zbóż w skali świata – o około 11% do 569 mln ton. Oznaczałoby to najwyższy poziom rezerw zbożowych w okresie ostatnich 12 lat – zauważa FAMMU/FAPA na podstawie Reuters.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!