| Autor: redakcja1

Prognozy wzrostu produkcji i eksportu drobiu z Brazylii

Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w 2013 r. wzrośnie zarówno produkcja, jak i eksport drobiu z Brazylii.

Prognozy wzrostu produkcji i eksportu drobiu z Brazylii
W związku z tym, po 1% spadku w 2012 r. do 12,75 mln ton, tegoroczna produkcja mięsa kurcząt zwiększy się prawdopodobnie o 2% do 13 mln ton. Analitycy przewidują, że po słabszych wynikach w roku ubiegłym, w bieżącym brazylijski wzrost gospodarczy odbuduje się, a wpływ wysokich kosztów pasz zostanie złagodzony dzięki przewidywanym rekordowym zbiorom soi i kukurydzy.
 
Eksperci widzą jednak pewne zagrożenia związane z osiągnięcem przewidywanych wyników, gdyż ich zdaniem na produkcję drobiarską w Brazylii mogą negatywnie wpłynąć następujące czynniki:
- w pierwszej połowie tego roku marże producentów i przetwórców mogą pozostać niskie ze względu na rosnące ceny pasz;
- wysokie zadłużenie konsumentów brazylijskich może wpłynąć na obniżenie krajowego popytu na białko zwierzęce;
- eksport mięsa kurcząt będzie rósł powoli ze względu na nadal niepewną sytuację gospodarki światowej.
 
Poza tym, w minionym roku koszty produkcji brojlerów w Brazylii osiągnęły rekordowy wzrost, bo o blisko 40%, podczas gdy ceny producenta zwiększyły się w tym czasie o 46%. Do wzrostu kosztów produkcji przyczyniły się głównie wysokie ceny pasz, zwłaszcza kukurydzy i śruty sojowej.
 
Natomiast tegoroczny eksport brazylijskiego mięsa kurcząt wzrośnie prawdopodobnie o 3% do 3,58 mln ton, głównie dzięki zwiększeniu sprzedaży do Chin i Hongkongu. Handlowcy przewidują również wzrost wysyłek do Egiptu i Iraku.
 
W 2012 r. Brazylia wyeksportowała mięso kurcząt do 152 krajów, z czego prawie połowa trafiła na pięć najważniejszych rynków – do Arabii Saudyjskiej, Japonii, Hongkongu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Chin. Największa dynamika wzrostu wywozu miała jednak miejsce w stosunku do Egiptu (+66%) i Korei Płd. (+155%).
 
USDA prognozuje, że brazylijska produkcja mięsa z indyków wzrośnie w tym roku o 2% do 520 tys. ton, głównie dzięki kolejnemu zwiększeniu eksportu. Czynnikami, które mogą ograniczać dynamikę wzrostu są wysokie koszty pasz oraz ograniczenie wzrostu popytu krajowego.
 
Eksport mięsa indyczego w 2013 r. może wzrosnąć o 3% do 160 tys. ton, jednak wysyłki do UE mogą zostać zmniejszone. W 2012 r. Brazylia sprzedała za granicę rekordowe 170 tys. ton mięsa indyczego, z czego prawie połowa trafiła na rynek unijny – podaje FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: