Na Białorusi wykryto drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń

Dnia 4 lipca 2013 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt otrzymała zgłoszenie od białoruskich władz weterynaryjnych o wystąpieniu drugiego przypadku ogniska afrykańskiego pomoru świń - informuje FAMMU/FAPA.

Na Białorusi wykryto drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń
Choroba została potwierdzona w gospodarstwie należącym do Witebskiego Kombinatu Produktów Piekarskich w północno-wschodniej części Białorusi, leżącym około 450 km od granicy z Polską, 170 km od granicy z Łotwą oraz 230 km od granicy z Litwą.
 
Gospodarstwo w Witebsku utrzymywało 20 611 sztuk świń. Spośród całego stada zanotowano 26 przypadków zachorowań, a tym 21 śmiertelnych. Natomiast aż 1089 sztuk poddano przymusowej likwidacji.
 
Tymczasem, polskie służby weterynaryjne nie zaprzestają działań związanych z zabezpieczeniem przejść granicznych w maty dezynfekcyjne. Od momentu wystąpienia pierwszego przypadku zachorowań trwają również kontrole stanu czystości pojazdów transportujących zwierzęta. Na bieżąco prowadzone są także szkolenia przypominające dla powiatowych lekarzy oraz akcje uświadamiające gospodarzy dotyczące choroby oraz zasad postępowania w przypadku jej wystąpienia. Ponadto służba celna sprawdza podręczne bagaże turystów wjeżdżających do Polski, przy czym wykryte produkty pochodzenia zwierzęcego są konfiskowane i niszczone.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, do tej pory na terenie Polski nie stwierdzono dodatnich wyników badań na obecność wirusa wywołującego afrykański pomór świń.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!