Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jesteś w: Wiadomości rolnicze »

Prognoza cen mleka, masła i OMP do marca 2018 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W drugiej połowie 2017 r. ceny skupu mleka w Unii Europejskiej i w Polsce wykazują stopniowy...

W drugiej połowie 2017 r. ceny skupu mleka w Unii Europejskiej i w Polsce wykazują stopniowy wzrost. Po osiągnięciu historycznie najwyższych poziomów, korekcie w dół ulegają z kolei ceny masła. Tanieje również odtłuszczone mleko w proszku.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Masło w blokach i odtłuszczone mleko w proszku (OMP)
 
W Unii Europejskiej i Oceanii cena masła spada od końca września br., ale w dalszym ciągu jest znacząco wyższa niż rok wcześniej. W końcu października br. producenci za ten rodzaj tłuszczu mlecznego otrzymywali 5,61 EUR/kg, czyli o 12% mniej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o 40% więcej niż w porównywalnym okresie 2016 r.
 
W Oceanii cena masła wyniosła 4,90 EUR/kg i była o 8% niższa niż w końcu września br., ale o 34% wyższa niż rok wcześniej. W USA masło tanieje już od sierpnia br. po dynamicznym wzroście w okresie kwiecień–lipiec. Na rynku amerykańskim 27 października br. za ten rodzaj tłuszczu mlecznego uzyskiwano 4,32 EUR/kg, tj. o 16% mniej niż w końcu lipca br. Był to jednak poziom o 11% wyższy niż w tym samym okresie października 2016 r. Wraz z obniżką cen masła na rynku globalnym, również w Polsce jego ceny od końca września br. wykazują tendencję spadkową.
 
Krajowe zakłady mleczarskie objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w czwartym tygodniu października 2017 r. masło w blokach zbywały po 22,35 zł/kg, a więc o 10% taniej niż miesiąc wcześniej, ale jeszcze o 32% drożej niż przed rokiem.
 
W Oceanii, USA oraz UE ceny odtłuszczonego mleka w proszku w drugim półroczu 2017 r. ulegają sporym spadkom, kształtując się na poziomie niższym niż rok wcześniej. Na rynku unijnym w czwartym tygodniu października 2017 r. za ten rodzaj proszku mlecznego płacono przeciętnie 1,55 EUR/kg, czyli mniej o 5% niż przed miesiącem i o 23% niż przed rokiem. W Oceanii za OMP uzyskiwano 1,54 EUR/kg, tj. spadek o 26% niż w końcu października 2016 r., a w USA – o 21% do 1,48 EUR/kg.
 
W Polsce ceny odtłuszczonego mleka w proszku, po zniżce w pierwszym kwartale br., w drugim kwartale wykazywały niewielki wzrost, ale od końca czerwca ponownie ulegają obniżkom. W końcu października br. za odtłuszczone mleko w proszku płacono 6,78 zł/kg, a zatem mniej o 6% niż miesiąc wcześniej i o 14% niż porównywalnym okresie 2016 r.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl