| Autor: redakcja1

Prognoza cen mleka, masła i OMP do marca 2018 r.

W drugiej połowie 2017 r. ceny skupu mleka w Unii Europejskiej i w Polsce wykazują stopniowy wzrost. Po osiągnięciu historycznie najwyższych poziomów, korekcie w dół ulegają z kolei ceny masła. Tanieje również odtłuszczone mleko w proszku.

Prognoza cen mleka, masła i OMP do marca 2018 r.
Masło w blokach i odtłuszczone mleko w proszku (OMP)
 
W Unii Europejskiej i Oceanii cena masła spada od końca września br., ale w dalszym ciągu jest znacząco wyższa niż rok wcześniej. W końcu października br. producenci za ten rodzaj tłuszczu mlecznego otrzymywali 5,61 EUR/kg, czyli o 12% mniej niż miesiąc wcześniej, ale jednocześnie o 40% więcej niż w porównywalnym okresie 2016 r.
 
W Oceanii cena masła wyniosła 4,90 EUR/kg i była o 8% niższa niż w końcu września br., ale o 34% wyższa niż rok wcześniej. W USA masło tanieje już od sierpnia br. po dynamicznym wzroście w okresie kwiecień–lipiec. Na rynku amerykańskim 27 października br. za ten rodzaj tłuszczu mlecznego uzyskiwano 4,32 EUR/kg, tj. o 16% mniej niż w końcu lipca br. Był to jednak poziom o 11% wyższy niż w tym samym okresie października 2016 r. Wraz z obniżką cen masła na rynku globalnym, również w Polsce jego ceny od końca września br. wykazują tendencję spadkową.
 
Krajowe zakłady mleczarskie objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w czwartym tygodniu października 2017 r. masło w blokach zbywały po 22,35 zł/kg, a więc o 10% taniej niż miesiąc wcześniej, ale jeszcze o 32% drożej niż przed rokiem.
 
W Oceanii, USA oraz UE ceny odtłuszczonego mleka w proszku w drugim półroczu 2017 r. ulegają sporym spadkom, kształtując się na poziomie niższym niż rok wcześniej. Na rynku unijnym w czwartym tygodniu października 2017 r. za ten rodzaj proszku mlecznego płacono przeciętnie 1,55 EUR/kg, czyli mniej o 5% niż przed miesiącem i o 23% niż przed rokiem. W Oceanii za OMP uzyskiwano 1,54 EUR/kg, tj. spadek o 26% niż w końcu października 2016 r., a w USA – o 21% do 1,48 EUR/kg.
 
W Polsce ceny odtłuszczonego mleka w proszku, po zniżce w pierwszym kwartale br., w drugim kwartale wykazywały niewielki wzrost, ale od końca czerwca ponownie ulegają obniżkom. W końcu października br. za odtłuszczone mleko w proszku płacono 6,78 zł/kg, a zatem mniej o 6% niż miesiąc wcześniej i o 14% niż porównywalnym okresie 2016 r.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!