Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Copa-Cogeca skrytykowała wyniki głosowania w PE ws. narzucenia na rolników i spółdzielnie rolnicze opłat za inspekcje oraz ograniczenia zakresu kontroli urzędowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Copa-Cogeca wyraziła poważne obawy związane z głosowaniem, które odbyło sie w dniu...

Copa-Cogeca wyraziła poważne obawy związane z głosowaniem, które odbyło sie w dniu 21.02.2014 r. w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE w sprawie nałożenia na rolników i spółdzielnie rolnicze opłat za inspekcje przeprowadzane przez właściwe organy zgodnie z nowymi przepisami UE odnośnie kontroli urzędowych w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin oraz prawa żywnościowego i pasz.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział, że decyzja ta jest nie do przyjęcia.

- Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie już zmagają się z wieloma wyzwaniami, jak wysokie koszty środków produkcji, wysokie normy produkcji oraz kosztowne regulacje i obowiązki. Muszą spełniać wiele wymagań w ramach zasad wzajemnej zgodności ustanowionych we wspólnej polityce rolnej (WPR), których nie zmieniono w tej propozycji. Nie można pozwolić na to, by rolnicy i spółdzielnie rolnicze uginały się pod ciężarem dodatkowych opłat - podkreślił.

Dodał - Wysyłanie milionom rolników rachunku za każdą przeprowadzoną inspekcję i kontrolę urzędową nie ma sensu. Obawiamy się, że koszty administracyjne będą wyższe od ewentualnych zysków dla władz. Ponadto, nie można rozłożyć kosztów kontroli na pozostałe ogniwa łańcucha żywnościowego, więc to rolnicy, których dochody i tak są już o połowę niższe od średniej unijnej, będą dźwigać ten ciężar. Co więcej, już płacą za kontrole od etapu produkcji po sprzedaż. -

W związku z tym Copa-Cogeca nalega, aby instytucje UE zadbały o to, by żadne dodatkowe opłaty nie zostały nałożone na rolników i spółdzielnie rolnicze.

Copa-Cogeca popiera skuteczne, oparte na ryzyku kontrole oraz obawia się ograniczenia zakresu kontroli w stosunku do wniosku Komisji. Wyniki głosowania oznaczają, że kontrole nie obejmą materiału rozmnożeniowego roślin i gatunków niepochodzących z UE (tzw. gatunków inwazyjnych), które znalazły się we wniosku Komisji. Zagrozi to celowi UE, jakim jest zagwarantowanie zdrowia upraw i roślin oraz bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego w UE. Copa-Cogeca zawsze apelowała o zainspirowanie się aktualnym systemem kontroli oraz zagwarantowanie skuteczności i koordynacji kontroli w poszczególnych państwach członkowskich.

Mimo wszystko, Copa-Cogeca z radością przyjęła postępy poczynione przez europosłów dotyczące zapewnienia większej harmonizacji i przejrzystości kontroli. W szczególności cieszy nas uznanie już istniejących prywatnych systemów zapewniania jakości, którym certyfikaty przyznają niezależne organy. Pozwoli to na dalsze uproszczenie kontroli urzędowych oraz nie dopuści do podwójnych inspekcji.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl