Copa-Cogeca skrytykowała wyniki głosowania w PE ws. narzucenia na rolników i spółdzielnie rolnicze opłat za inspekcje oraz ograniczenia zakresu kontroli urzędowych

Copa-Cogeca wyraziła poważne obawy związane z głosowaniem, które odbyło sie w dniu 21.02.2014 r. w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE w sprawie nałożenia na rolników i spółdzielnie rolnicze opłat za inspekcje przeprowadzane przez właściwe organy zgodnie z nowymi przepisami UE odnośnie kontroli urzędowych w zakresie zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin oraz prawa żywnościowego i pasz.

Copa-Cogeca skrytykowała wyniki głosowania w PE ws. narzucenia na rolników i spółdzielnie rolnicze opłat za inspekcje oraz ograniczenia zakresu kontroli urzędowych
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział, że decyzja ta jest nie do przyjęcia.

- Europejscy rolnicy i ich spółdzielnie już zmagają się z wieloma wyzwaniami, jak wysokie koszty środków produkcji, wysokie normy produkcji oraz kosztowne regulacje i obowiązki. Muszą spełniać wiele wymagań w ramach zasad wzajemnej zgodności ustanowionych we wspólnej polityce rolnej (WPR), których nie zmieniono w tej propozycji. Nie można pozwolić na to, by rolnicy i spółdzielnie rolnicze uginały się pod ciężarem dodatkowych opłat - podkreślił.

Dodał - Wysyłanie milionom rolników rachunku za każdą przeprowadzoną inspekcję i kontrolę urzędową nie ma sensu. Obawiamy się, że koszty administracyjne będą wyższe od ewentualnych zysków dla władz. Ponadto, nie można rozłożyć kosztów kontroli na pozostałe ogniwa łańcucha żywnościowego, więc to rolnicy, których dochody i tak są już o połowę niższe od średniej unijnej, będą dźwigać ten ciężar. Co więcej, już płacą za kontrole od etapu produkcji po sprzedaż. -

W związku z tym Copa-Cogeca nalega, aby instytucje UE zadbały o to, by żadne dodatkowe opłaty nie zostały nałożone na rolników i spółdzielnie rolnicze.

Copa-Cogeca popiera skuteczne, oparte na ryzyku kontrole oraz obawia się ograniczenia zakresu kontroli w stosunku do wniosku Komisji. Wyniki głosowania oznaczają, że kontrole nie obejmą materiału rozmnożeniowego roślin i gatunków niepochodzących z UE (tzw. gatunków inwazyjnych), które znalazły się we wniosku Komisji. Zagrozi to celowi UE, jakim jest zagwarantowanie zdrowia upraw i roślin oraz bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego w UE. Copa-Cogeca zawsze apelowała o zainspirowanie się aktualnym systemem kontroli oraz zagwarantowanie skuteczności i koordynacji kontroli w poszczególnych państwach członkowskich.

Mimo wszystko, Copa-Cogeca z radością przyjęła postępy poczynione przez europosłów dotyczące zapewnienia większej harmonizacji i przejrzystości kontroli. W szczególności cieszy nas uznanie już istniejących prywatnych systemów zapewniania jakości, którym certyfikaty przyznają niezależne organy. Pozwoli to na dalsze uproszczenie kontroli urzędowych oraz nie dopuści do podwójnych inspekcji.


Tagi:
źródło: