| Autor: redakcja1

Elektroniczne świadectwa kontroli produktów ekologicznych

Elektroniczne świadectwa kontroli produktów ekologicznych mają zmniejszyć liczbę fałszerstw w tym sektorze.

Elektroniczne świadectwa kontroli produktów ekologicznych
Komisja Europejska rozporządzeniem wykonawczym UE/1842/2016 z dnia 14 października 2016 r. (L282/19) w sprawie zmiany rozporządzenia WE/1235/2008 w odniesieniu do elektronicznych świadectw kontroli dotyczących przywożonych produktów ekologicznych i niektórych innych elementów oraz zmieniające rozporządzenie WE/889/2008 w odniesieniu do wymogów dotyczących konserwowanych lub przetworzonych produktów ekologicznych oraz przekazywanych informacji.
 
Jak zauważa FAMMU/FAPA, celem posunięcia jest zwiększenie przejrzystości oraz redukcja fałszerstw w sektorze produktów ekologicznych. Poza tym, takie działania wynikają z zaleceń Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz oczekiwań Państw Członkowskich z 2011 roku, który postulował śledzenie operatorów i władz oraz dostarczanie danych statystycznych o imporcie.
 
Zdaniem komisarza ds. rolnictwa Hogana e-świadectwa poprawią zaufanie do produktów ekologicznych. Rozporządzenie weszło w życie od 25 października br., ale stosuje się od 19 kwietnia 2017 r. (poza wyjątkami), z 6 miesięcznym okresem przejściowym, kiedy 2 systemy papierowy i elektroniczny będą obowiązywały równolegle.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!