Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Inwazyjne gatunki obce – nierówna walka o dobro środowiska

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Inwazyjne gatunki obce to jedno z największych zagrożeń dla bioróżnorodności. Tuż po...

Inwazyjne gatunki obce to jedno z największych zagrożeń dla bioróżnorodności. Tuż po utracie siedliska, uznawane jest za główną przyczynę wymierania rodzimych gatunków - mówił Pavel Poc (S&D) - sprawozdawca przegłosowanej 16 kwietnia rezolucji o zwalczaniu i niedopuszczaniu do europejskiego ekosystemu gatunków roślin i zwierząt pochodzących z innych części globu. Dzięki nowym przepisom, Europa, a właściwie - jej fauna i flora, będą lepiej chronione.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Globalizacja i znaczne ułatwienie przemieszczania się po całym świecie wpłynęło nie tylko na nasze życie. Pomogły one także niektórym gatunkom roślin i zwierząt, rozprzestrzenić się poza rodzime środowisko. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa, niektóre jednak z inwazyjnych gatunków obcych, pozostają śmiertelnym zagrożeniem dla naszego ekosystemu.
 
Parlament Europejski przegłosował nowe przepisy, ułatwiającymi walkę z rozprzestrzeniającymi się groźnymi gatunkami zwierząt i roślin. - Dzięki nim uda nam się nie dopuścić do wprowadzenia obcej flory i fauny na terytorium Unii Europejskiej i znacznie lepiej radzić sobie z tymi gatunkami, które już tu się zadomowiły i niszczą naszą bioróżnorodność – mówił sprawozdawca Pavel Poc (Socjaldemokraci, S&D).
 
Czarna lista
 
Walkę ze szkodnikami ułatwi specjalna europejska lista inwazyjnych gatunków obcych. Żaden z nich nie będzie mógł być wprowadzany do naszego ekosystemu, transportowany, sprzedawany na rynku, oferowany, trzymany, uprawiany czy hodowany. - Wysiłki, zmierzające ku ograniczeniu negatywnych efektów występowania tych gatunków będą podejmowane i koordynowane wspólnie przez wszystkie państwa członkowskie – zapewnił Poc. - Inwazyjne gatunki obce powodują straty w wysokości 12 miliardów euro rocznie, a szkody wciąż rosną - dodał sprawozdawca.
 
Jak wykazali naukowcy, niektóre z inwazyjnych gatunków mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla naszego zdrowia. Wiele z nich odpowiedzialnych jest za przenoszenie chorób – tak jak azjatycki komar tygrysi – który przybył do Europy wraz z importowanymi z chin towarami w 1979 r. i rozprzestrzenił dengę.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
 • W 2018 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 1,4%
 • W 2018 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 1,4%

  Jak wynika z oceny ekspertów KE, w 2018 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosną o 1,4% do 158,3 mln t. Dynamika zwyżki będzie więc niższa niż w 2017 r., kiedy to wyniosła 1,8%.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl