| Autor: redakcja11

Już niedługo umowa o wolnym handlu UE-Japonia

Unijna organizacja rolników Copa-Cogeca domaga się od Komisji Europejskiej przyspieszenia negocjacji w celu zawarcia umów o wolnym handlu z Japonią, Meksykiem i Indonezją – informuje FAMMU/FAPA.

Już niedługo umowa o wolnym handlu UE-Japonia

W ocenie Copa-Cogeca, porozumienie z Japonią powinno zostać podpisane w ciągu najbliższych 6 miesięcy, co miałoby poprawić sytuację na rynku wieprzowiny i mleka w UE. Do tej pory odbyło się 16 rund negocjacyjnych między UE i Japonią, aktualnie trwa 17 runda (26-30 września).

 

Japonia jest dominującym na świecie importerem netto wieprzowiny. W 2015 r. była drugim po Chinach odbiorcą unijnej wieprzowiny z grona krajów trzecich. W pierwszym półroczu 2016 r. Japonia zaimportowała ok. 429 tys. ton wieprzowiny, czyli więcej o 13% niż w tym samym okresie 2015 r. Z kolei największymi dostawcami wieprzowiny były UE i USA. Unijny wywóz do Japonii zwyżkował w ciągu roku o ponad 20% i stanowił 8% całkowitego eksportu wieprzowiny z ugrupowania. Udział Unii w japońskim imporcie wzrósł w tym czasie do 38% wobec 32% w I półroczu 2015 r. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!