| Autor: redakcja1

Propozycje zmian w procedurze zatwierdzania GMO

W lutym br. Komisja przedstawiła plan reformy zasad głosowania w trakcie zatwierdzania kontrowersyjnych produktów takich jak GMO czy pestycydów.

Propozycje zmian w procedurze zatwierdzania GMO
Do tej pory sposób procedowania był wielokrotnie krytykowany przez państwa członkowskie za niedemokratyczny charakter, gdyż nieuzyskanie w głosowaniu kwalifikowanej większość powodowało, że o autoryzacji ostatecznie i arbitralnie decydowała Komisja niejako wbrew stanowisku wielu państw. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, istotą ma być zmiana zasad głosowania Komitetu Odwoławczego, tj. ostatni stopień w procedurze komitologi i nowe określenie kwalifikowanej większości.
 
Jak wynika z propozycji podwójna większość, a więc 55% krajów członkowskich reprezentująca 65% populacji ma być kalkulowana na podstawie głosów państw członkowskich - za lub przeciw, natomiast głosy wstrzymujące się nie zaważą na głosowaniu.
 
Druga propozycja zmian w procesie decyzyjnym to możliwość skierowania do drugiego rozpatrzenia Komitetu Odwoławczego, kiedy kraje członkowskie są reprezentowane na poziomie ministerialnym, jeżeli narodowi eksperci nie uzyskali wyniku „brak opinii” albo jeśli głosowanie zostało przesunięte. Zapewniłoby to podjęcie wrażliwych decyzji na odpowiednim poziomie politycznym.
 
Trzecia zmiana dotyczy prawa odniesienia się do Rady o zajęcie niewiążącej opinii. Propozycja ma być przekazana do dyskusji Radzie i PE, czyli w dalszym ciągu obowiązują stare zasady głosowania.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!