Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Propozycje zmian w procedurze zatwierdzania GMO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W lutym br. Komisja przedstawiła plan reformy zasad głosowania w trakcie zatwierdzania...

W lutym br. Komisja przedstawiła plan reformy zasad głosowania w trakcie zatwierdzania kontrowersyjnych produktów takich jak GMO czy pestycydów.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do tej pory sposób procedowania był wielokrotnie krytykowany przez państwa członkowskie za niedemokratyczny charakter, gdyż nieuzyskanie w głosowaniu kwalifikowanej większość powodowało, że o autoryzacji ostatecznie i arbitralnie decydowała Komisja niejako wbrew stanowisku wielu państw. Jak wskazuje FAMMU/FAPA, istotą ma być zmiana zasad głosowania Komitetu Odwoławczego, tj. ostatni stopień w procedurze komitologi i nowe określenie kwalifikowanej większości.
 
Jak wynika z propozycji podwójna większość, a więc 55% krajów członkowskich reprezentująca 65% populacji ma być kalkulowana na podstawie głosów państw członkowskich - za lub przeciw, natomiast głosy wstrzymujące się nie zaważą na głosowaniu.
 
Druga propozycja zmian w procesie decyzyjnym to możliwość skierowania do drugiego rozpatrzenia Komitetu Odwoławczego, kiedy kraje członkowskie są reprezentowane na poziomie ministerialnym, jeżeli narodowi eksperci nie uzyskali wyniku „brak opinii” albo jeśli głosowanie zostało przesunięte. Zapewniłoby to podjęcie wrażliwych decyzji na odpowiednim poziomie politycznym.
 
Trzecia zmiana dotyczy prawa odniesienia się do Rady o zajęcie niewiążącej opinii. Propozycja ma być przekazana do dyskusji Radzie i PE, czyli w dalszym ciągu obowiązują stare zasady głosowania.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl