| Autor: mikolaj

KRIR: Nie należy pozbawiać rolników indywidualnych dostępu do mechanizmu wycofywania owoców z rynku

Samorząd rolniczy wnioskuje o zmianę projektu rozporządzenia w sprawie realizacji zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu do Rosji i włączenie do pomocy rolników indywidualnych.

KRIR: Nie należy pozbawiać rolników indywidualnych dostępu do mechanizmu wycofywania owoców z rynku

W związku z przedstawieniem przez MRiRW do konsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił o pozostawienie możliwości udziału w mechanizmie wycofywania owoców z rynku również rolnikom indywidualnym.

W ocenie izb rolniczych, pozbawienie indywidualnych sadowników możliwości uzyskania rekompensaty za jabłka, których sprzedaż okazała się niemożliwa, pomimo że w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia poinformowano, że wynika z przepisów UE, jest wysoce niesprawiedliwe i pozbawiło w sposób arbitralny i niesłuszny wiele gospodarstw rodzinnych możliwości przetrwania na rynku kolejnego trudnego roku. Spowoduje również naruszenie zasady konkurencyjności. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że kwietniowe przymrozki w wielu rejonach kraju doprowadziły do zniszczenia tzw. kwiatów królewskich, co nie rokuje dobrych zbiorów wysokiej jakości.


Przedstawione w uzasadnieniu do rozporządzenia argumenty tłumaczące pozbawienie rolników indywidualnych możliwości udziału w mechanizmie wycofania owoców z rynku nie są przekonujące dla rolników, którzy stają na granicy bankructwa na skutek embarga rosyjskiego a w roku 2017 spotęgowanych szkodami przymrozkowymi - przekonuje KRIR.

 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!