Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Maksymalne ograniczenie populacji dzika jest niezbędne?

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zbliża się okres rui dzików, tj. huczka, a wraz z nim rozpocznie się migracja tych zwierząt,...

Zbliża się okres rui dzików, tj. huczka, a wraz z nim rozpocznie się migracja tych zwierząt, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się afrykańskiego pomoru świń.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


ASF w Polsce a migracja dzików


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych z niepokojem obserwuje rozprzestrzeniane się wirusa ASF wśród populacji dzików w woj. podlaskim. Dotychczasowe wytężone działania wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w walkę z pomorem nie przyniosły natychmiastowego wyniku, czego dowodem są kolejne przypadki wykrycia wirusa wśród odstrzelonych lub padłych dzików.
 
Ze względu na zbliżający się okres huczki-rui, istnieje potencjalne zagrożenie (w związku z zwiększonymi wędrówkami w tym czasie zwierząt), zawleczenia wirusa do stad i populacji dzików z terenów wolnych obecnie od wirusa. Skutkiem, czego będzie konieczność utworzenia nowych stref z ograniczeniami, co spowoduje milionowe straty finansowe nie tylko dla polskich producentów, ale i w konsekwencji dla budżetu państwa.
 
Z tego powodu, mając na względzie przyspieszenie procesu eradykacji wirusa z terenu kraju, samorząd rolniczy uważa, iż należałoby podjąć decyzje o całkowitej depopulacji stad dzików, co najmniej z terenów powiatów, na których ten wirus występuje oraz do nich przyległych. Natomiast na terenach, do których może być przeniesiony wirus, powinno się w maksymalnym stopniu ograniczyć pogłowie dzików.
 
W przekonaniu izb rolniczych, podjęcie takich radykalnych działań powinno przyczynić się do wyeliminowania wirusa u dzików, a tym samym przyspieszyć proces uznania naszego kraju za wolny od ASF.
 
Mając powyższe na uwadze, w imieniu polskich rolników Zarząd KRIR w dniu 18 października 2016 r. zaapelował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o podjęcie działań mających na celu podjęcie przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii, (zgodnie z nowowprowadzonymi przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt) eliminacji oraz ograniczania populacji dzika z terenów objętymi restrykcjami związanymi z ASF.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl