Podczas kontroli, weryfikacji podlega dokumentacja towarzysząca przesyłkom zwierząt wrażliwych (pochodzenie zwierząt, świadectwa zdrowia, paszporty, dokumenty przewozowe, dokumentacja mycia i dezynfekcji środków transportu), oznakowanie i stan zdrowia zwierząt.
Ponadto, pojazdy przewożące zwierzęta parzystokopytne są kierowane do punktów dezynfekcji przy przekraczaniu granicy polskiej. Przejścia graniczne, przez które przejeżdżają transporty zwierząt są zabezpieczane m.in. przez montaż bramek dezynfekujących, umożliwiających dezynfekcję ciężarówek transportujących zwierzęta.
W celu organizacji skutecznej dezynfekcji pojazdów, ruch towarowy dla samochodów transportujących żywe zwierzęta parzystokopytne, w szczególności z gatunków bydło, owce, kozy, świnie oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, wprowadzanych na lub przez terytorium Polski, został przekierowany do następujących przejść granicznych:
– w województwie podkarpackim – przejście graniczne Barwinek,
– w województwie małopolskim – przejście graniczne Chyżne,
– w województwie śląskim – przejście graniczne Boguszowice – Cieszyn i autostrada A1 –Gorzyczki dla ruchu z terytorium Czech oraz przejście graniczne Zwardoń dla ruchu z terytorium Słowacji,
– w województwie opolskim – przejście graniczne Trzebinia,
– w województwie dolnośląskim – przejście graniczne Kudowa Słone.
W celu uniemożliwienia przejazdu innymi przejściami samochodów przewożących zwierzęta parzystokopytne wprowadzone zostały patrole Policji i Straży Granicznej na drogach, którymi możliwy jest przejazd samochodów ciężarowych, które mogłyby omijać miejsca dezynfekcji.
Takie same działania, jakie zostały wprowadzone na południowej granicy Polski, związane z kontrolą i dezynfekcją pojazdów, wprowadzono także w innych państwach, np. w Czechach, Austrii. Wynika to z faktu, że jest to jedyna możliwa i w dużej mierze skuteczna ochrona przed zawleczeniem choroby na terytorium kraju. Rygorystyczne przestrzeganie przez wszystkie strony związane z produkcją zwierzęcą (rolnicy, przewoźnicy, pośrednicy) zasad, w tym m.in. w zakresie zakupów zwierząt z wiadomego źródła, dokładnej dezynfekcji środków transportu, minimalizuje ryzyko zawleczenia choroby do Polski.
Szczegółowe, bieżące i rzetelne informacje odnośnie do pryszczycy, w tym ulotka, plakat i przewodnik bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących parzystokopytne zwierzęta gospodarskie, są dostępne na stronach MRiRW pod linkiem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca oraz na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/pryszczyca.