| Autor: mikolaj

Negocjacje w sprawie TTIP: europosłowie przyjmą zalecenia dla KE

Zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie rozmów z USA dotyczących Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) wracają pod obrady plenarne w lipcu, po tym jak czerwcowa debata i głosowanie zostały odwołane, aby dać posłom więcej czasu na osiągnięcie porozumienia w sprawie rekomendacji dotyczącej rozstrzygania sporów między inwestorami a państwami. Debata odbędzie się we wtorek, a głosowanie w środę.

Negocjacje w sprawie TTIP: europosłowie przyjmą zalecenia dla KE
Umowa TTIP, negocjowana przez UE i USA od 2013 roku, ma doprowadzić do utworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu. Od samego początku znaczna większość posłów do PE zdecydowanie popierała te rozmowy, dostrzegając w porozumieniu szanse na wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Jednocześnie jednak Parlament wyznaczał margines negocjacyjny, którego przekroczenie mogloby stanowić zagrożenie dla interesów UE. Posłowie opowiadali się na przykład za wyłączeniem z negocjacji usług audiowizualnych.

Początkowo zarówno debata jak głosowanie miały odbyć się w czerwcu, ale z powodu dużej liczby poprawek zostały odłożone na później. W środę Parlament Europejski będzie głosować nad rezolucją przygotowaną przez komisję handlu międzynarodowego przy współudziale 13 innych komisji parlamentarnych. Projekt rezolucji obejmuje ocenę poczynionych do tej pory postępów oraz zalecenia dotyczące celów, które Unia powinna osiągnąć, i dziedzin, w których interesy UE wymagają szczególnej ochrony, takich jak rolnictwo, zamówienia publiczne, ochrona danych osobowych, energia i prawa pracownicze.

Komisja handlu międzynarodowego zdecydowała 29 czerwca, że poprawki i wnioski o głosowania rozłączne zgłoszone na czerwcowej sesji plenarnej zostaną również poddane pod głosowanie.

Porozumienie TTIP, po opracowaniu go przez negocjatorów z UE i Stanów Zjednoczonych, będzie wymagało poparcia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, aby wejść w życie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!