O modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą

W dniu 22 stycznia 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się spotkanie z członkami Prezydium Copa-Cogeca oraz Sekretarzem Generalnym Copa-Cogeca w sprawie ustalenia stanowiska odnośnie modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu (ATM) z Ukrainą.

O modyfikacji środków tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą
W spotkaniu wzięli udział Minister Rolnictwa RP Czesław Siekierski wraz z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak również Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, Sekretarz Generalny Pekka Pesonen, Przewodnicząca Copa Christine Lambert, Przewodniczący Cogeca Lennart Nilsson.

Najważniejszym tematem dyskutowanym podczas spotkania była kwestia warunków umowy handlowej w Ukrainą oraz konsekwencje z jakimi borykają się rolnicy w krajach unijnych w związku z masowym napływem produktów rolnych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Sytuacja rynkowa jest bardzo poważna i nie dotyczy tylko i wyłącznie sektora zboża, chodzi również o drób, cukier, jaja. Podczas spotkania podniesiono, że należy zachować równowagę w handlu z Ukrainą i wraz z negocjacjami handlowymi prowadzić w tym samym czasie rozmowy przed akcesyjne, które będą dotyczyły warunków wejścia do Unii to znaczy między innymi wielkości produkcji jak również standardów i norm obowiązujących w UE. Istotne są instrumenty ochronne, które nie doprowadzą do ruiny naszej unijnej produkcji.  Żywność i produkty rolne z Ukrainy owszem mają swoje miejsce w Unii Europejskiej ale w wielkościach, które mogą być zaabsorbowane przez rynek, odpowiadają jego potrzebom, nie blokują wspólnej organizacji rynku unijnego i odpowiadają potrzebom rynku globalnego, który bardziej niż Unia Europejska potrzebuje tych produktów.

Prezes Szmulewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, ze zanim Polska weszła do Unii Europejskiej musiała spełnić wiele warunków, ograniczyć swoją produkcję i dostosować się do standardów w Unii Europejskiej w kluczowych dla siebie sektorach jak mleko, zboża itd. Dzisiaj z Ukrainą postępuje się inaczej bo jest sytuacja wojny, ale należy też zauważyć różnice w strukturze produkcji w Ukrainie, które powodują, że produkowane tam wielkości są nieporównywalne z produkcją w Unii Europejskiej.


Tagi:
źródło: