| Autor: mikolaj

Obniżka stawek ubezpieczeń i gwarancji eksportowych

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w związku z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na niektóre produkty importowane z krajów Unii Europejskiej, wpisuje się w działania realizowane przez polski rząd, obniżając stawki z tytułu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń i gwarancji eksportowych dla 26 krajów.

Obniżka stawek ubezpieczeń i gwarancji eksportowych

Decyzja Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych w tej sprawie zapadła 26 sierpnia br. i dotyczy dwóch najpowszechniej wykorzystywanych przez polskie przedsiębiorstwa  instrumentów wsparcia eksportu oferowanych przez KUKE:

  • gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń krótkoterminowych należności (ryzyko polisa obrotowa, kredyt kupiecki poniżej dwóch lat, ryzyko nierynkowe) – (Polisa na Wschód)
  • gwarantowanych przez Skarb Państwa gwarancji ubezpieczeniowych zapłaty należności związanych z akredytywami.

Stawki zostały obniżone o 20% i dotyczą eksportu towarów objętych rosyjskim embargiem.

W przypadku ubezpieczeń krótkoterminowych należności obniżka stawek dotyczy 12 krajów: Algierii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny Czarnogóry, Iranu, Kazachstanu, Macedonii, Mongolii, Serbii, Wietnamu i Turkmenistanu.

W przypadku gwarancji zapłaty należności związanych z akredytywami lista krajów, których rabat dotyczy obejmuje 26 państw. Zatem obok krajów wymienionych wyżej, z obniżki skorzystają również przedsiębiorcy eksportujący towary objęte embargiem do: Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Chin, Czarnogóry, Egiptu, Indii, Indonezji, Kataru, Kuwejtu, Malezji, Maroka, Omanu, Tunezji, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Obniżka stawek będzie obowiązywała do końca pierwszego kwartału 2015 roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!