Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Ładowarki kołowe Weidemann 2070
2020-08-11 -
Licznik K700
2013-12-12 -
WAŁ NOŻOWY TNĄCY TYP-WNT Agro-Lift
2020-07-17 -
FUNABEN® PLUS 03 PA
2015-02-25 -
Mocznik
2011-05-08
Odbycie obowiązkowej służby i ćwiczeń wojskowych przez rolników
Ustawa o obronie Ojczyzny nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe. Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne, w okresie letnim (lipiec - sierpień), rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylono się do sugestii, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw. Niezależnie od pory roku każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, a każdy taki przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany. – Odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na wniosek WIR.

Na ten temat wciąż było głośno wśród społeczności rolniczej, gdyż konieczność codziennej opieki nad zwierzętami, prowadzenia zabiegów agrotechnicznych we właściwym czasie itp. – nie możne być połączone z nieobecnością rolnika nawet przez kilka dni, jakie miałby on spędzić na ćwiczeniach wojskowych. Nie wyłączenie z ww. obowiązku grupy zawodowej rolników przyniesie bardzo niekorzystne i niepokojące konsekwencje, zarówno dla samych rolników, którzy osobiście prowadzą gospodarstwo rolne, jak i całego społeczeństwa. Nasuwa się tutaj także pytanie, w jaki sposób zostaną zrekompensowane rolnikom, straty powstałe w gospodarstwach na skutek ich nieobecności?
Już w końcówce zeszłego roku samorząd rolniczy, podejmował prośby, aby zwłaszcza w sezonie wzmożonych prac rolnicy nie byli powoływani na szkolenia wojskowe. Resort rolnictwa odniósł się, informując, że od decyzji organu wojskowego o powołaniu osoby (rolnika) do odbycia szkolenia wojskowego, istnieje możliwość odwołania się do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do Ministra Obrony Narodowej, o rozważenie możliwości dostosowania planowanych szkoleń wojskowych do kalendarza prac polowych w ten sposób, aby w sezonie wzmożonych prac polowych rolnicy nie byli powoływani do odbycia ww. szkoleń. Jednakże złożona sprawa nie uwzględniała nadal rolników, hodowców zwierząt, których charakter pracy nie pozwala na wykluczenie z gospodarstwa choćby na kilka dni.
Otrzymując interwencje z terenu o sytuacjach, gdzie faktycznie ww. rolnicy powoływani są do odbycia służby, Wielkopolska Izba Rolnicza, zauważyła, iż potrzebna jest bardzo szybka nowelizacja ustawy, która powinna stworzyć możliwości odraczania służby wojskowej czy zwolnienia z obowiązkowych ćwiczeń dla tych rolników, którzy rzeczywiście prowadzą gospodarstwo rolne, a w szczególności utrzymujących w swoim gospodarstwie zwierzęta hodowlane. Często są to sytuacje dramatyczne i nie pozostawiające wątpliwości, iż rolnik nie może odbyć w normalnym trybie służby wojskowej czy obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Mowa o sytuacji, gdzie np. rolnik mający 27 lat, ciężarną żonę, chorego ojca, ponad 40-hektarowe gospodarstwo, intensywną produkcję zwierzęcą oraz zaciągnięte kredyty - musi pójść do wojska choćby na kilka dni, zostawiając gospodarstwo i zwierzęta.
Zdaniem samorządu rolniczego powinny zostać przyjęte kryteria, które ściśle posłużyłyby do weryfikacji podmiotów działających w wymienionym sektorze gospodarki – rolnictwie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi przesłało stanowisko Ministra Obrony Narodowej, w którym poinformowano, iż przedmiotowa ustawa nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe. Jednakże, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób prowadzących gospodarstwa rolne, zakomunikowano, że w okresie letnim (lipiec - sierpień) rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie przychylono się do sugestii, aby zasadnicze powoływania osób prowadzących gospodarstwa rolne na ćwiczenia wojskowe odbywały się w okresie jesienno-zimowym, jako porach roku najmniej intensywnych w realizacji prac rolnych, w których to rolnicy mogliby uczestniczyć bez znacznego uszczerbku dla swoich gospodarstw. Niezależnie od pory roku każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe, a każdy taki przypadek będzie indywidualnie rozpatrywany.
