| Autor: redakcja1

Pomoc suszowa do użytków zielonych także dla hodowców gęsi?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem, aby pomoc suszowa przyznawana do użytków zielonych była także przyznawana hodowcom gęsi.

Pomoc suszowa do użytków zielonych także dla hodowców gęsi?
W wielu programach pomocowych, takich jak np.: związanych z ubiegłoroczną klęską suszy, rolnicy posiadający łąki i pastwiska mogli uzyskać pomoc ze względu na  trudności w wyżywieniu bydła, kóz lub owiec. Natomiast producenci gęsi nie mogli  liczyć na tego rodzaju wsparcie.
 
Polskie  gęsi słyną z doskonałego mięsa, podbijają  rynki europejskie i światowe, dzięki temu, że (przez większość okresu tuczu)  żywione są zielonkami w sposób tradycyjny, tzn.: z wykorzystaniem łąk i pastwisk, zbiorników i cieków wodnych. Rolnicy prowadzący ten rodzaj produkcji wnioskują, aby ich użytki zielone były traktowane jako użytki paszowe dla zwierząt.
 
Zarząd Krajowej Rada Izb Rolniczych zwracał się do MRiRW w związku ze zgłaszanymi problemami hodowców gęsi. Wcześniejsze wystąpienia dotyczyły m.in.: nieotrzymywania przez hodowców gęsi tzw.: płatności uzupełniającej przysługującej do trwałych użytków zielonych wykorzystywanych na cele paszowe.  Problem pozostaje aktualny nie rozwiązany, a pomoc suszowa przyznawana do użytków zielonych w ubiegłym roku pomniejszona hodowcom gęsi o 50%, była zdaniem tych producentów krzywdząca.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!