| Autor: redakcja1

Izby rolnicze: Sektor rolno-spożywczy powinien być wykluczony z negocjacji TTIP i CETA

W nawiązaniu do przesłanego Stanowiska Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie Kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA), Zarząd KRIR poinformował Ministra Rozwoju, przesyłając do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że w dniach 28-30 września 2016 r. w Modra, w Republice Słowackiej reprezentanci Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (AKČR), Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR), Węgierskiej Izby Rolniczej (NAK) oraz Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej (SPPK) spotkali się na 62 posiedzeniu izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej, podczas którego przyjęto wspólny komunikat.

Izby rolnicze: Sektor rolno-spożywczy powinien być wykluczony z negocjacji TTIP i CETA
W kwestii porozumień handlowych CETA i TTIP przedstawiciele izb rolniczych V4 nalegają, aby sektor rolno-spożywczy został wykluczony z negocjacji ww. umów. Przedstawiciele rolników z Czech, Słowacji, Węgier i Polski podkreślają, że w UE wymagane są wyższe standardy produkcji, inne jest podejście do GMO oraz stosowania środków ochrony roślin i pasz w żywieniu zwierząt. Jest to głos rolników państw grupy wyszehradzkiej, który, zdaniem samorządu rolniczego, powinien być wzięty pod uwagę.
 
W zał. przekazano Komunikat z 62 posiedzenia izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej oraz pismo Izby Rolniczej Woj. Łódzkiego, które jest jednym z wielu przykładów sygnałów napływających do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych od rolników z całej Polski, wyrażających sprzeciw wobec umów CETA i TTIP i ukazuje negatywne skutki przyjęcia tych umów dla polskiego rolnictwa.
 
Przedstawiając powyższe, podtrzymano wcześniej przesłane Stanowisko Zarządu.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!