Porozumienie Rolnicze – efekty prac

– Jestem absolutnie przekonany, że najlepszym mechanizmem rozwiązywania problemów rolnictwa jest uzgadnianie z bezpośrednio zainteresowanymi, z rolnikami kierunków działań – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej podsumowującej efekty prac Porozumienia Rolniczego

Porozumienie Rolnicze – efekty prac
Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW.
 
Przed konferencją odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich zespołów działających w ramach Porozumienia Rolniczego.
 
Minister Ardanowski wraz z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem i dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Robertem Jakubikiem informował o postulatach i rozwiązaniach wypracowywanych przez 10 zespołów roboczych, które zostały wyodrębnione w ramach Porozumienia Rolniczego.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.
 
Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.
 
Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.
 
Minister poinformował, że na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła,  przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia.
 
Dyrektor Robert Jakubik przedstawił główne efekty prac wszystkich 10. zespołów.
 
– Udało się stworzyć zalążek wspólnej pracy organizacji rolniczych, wspólnej reprezentacji i jednoczenia świata rolniczego – podkreślił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
 
Uważałem i uważam, że protesty są potrzebne tylko wówczas, kiedy druga strona nie chce rozmawiać – zaznaczył  prezes KRIR i wyraził nadzieję na kontynuowanie prac  Porozumienia Rolniczego.
 
Zarówno minister Ardanowski, jak i prezes Szmulewicz podkreślali, że zmiany na wsi postępują bardzo szybko, a ta formuła się sprawdziła.
 
Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.


Tagi:
źródło: