| Autor: redakcja1

Problem z korzystną sprzedażą nieruchomości leśnej

Nowa regulacja zawarta w Ustawie o lasach może stanowić problem dla właścicieli nieruchomości położonych choćby częściowo na terenach leśnych. Jest ryzyko, że – jeśli Lasy Państwowe postanowią skorzystać z prawa pierwokupu – nie będą oni mogli sprzedać działki za taką cenę, jakiej oczekują.

Problem z korzystną sprzedażą nieruchomości leśnej
- W przypadku chęci zbycia takiej nieruchomości, zarówno w formie umowy sprzedaży, jak i za pomocą jednostronnego oświadczenia woli, obowiązkiem notariusza będzie zapytanie nadleśniczego, czy Lasy Państwowe zdecydują się na skorzystanie z prawa pierwokupu – mówi serwisowi infoWire.pl dr Artur Muranowicz, radca prawny z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, sprzedający może spodziewać się znacznego wydłużenia czasu transakcji.
 
W Ustawie znalazł się zapis o tym, że Lasom Państwowym przysługuje ocena wartości rynkowej nieruchomości. Jeżeli skorzystają one z prawa pierwokupu i ustalona przez nie kwota będzie niższa niż ta proponowana przez sprzedającego, nie będzie mógł on zbyć nieruchomości za cenę, której oczekiwał i którą zawarł w umowie.
 
- Sprzedający, który nie zgodzi się na cenę Lasów Państwowych, ma dwa wyjścia – albo odstąpi od transakcji, albo sporządzi własny operat szacunkowy i w trybie sądowym wystąpi o ustalenie wartości nieruchomości na podstawie tych dwóch wycen. Będzie się to wiązać z dodatkowymi kosztami oraz znacznym wydłużeniem czasu sprzedaży – informuje ekspert.
 
Zmiany uderzą przede wszystkim we właścicieli ziem położonych na obrzeżach dużych miast, gdzie spora część terenów to nieruchomości leśne.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!