Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresów polowań

Resort Klimatu wychodząc na przeciw oczekiwaniom zarówno myśliwych, jak i rolników przygotował projekt rozporządzenia, w którym zaproponowano przedłużenie okresów polowań na jelenie szlachetne w pierwszym (cielęta) i drugim roku życia (byki i łanie) na obszarze województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego oraz na daniele w pierwszym (cielęta) i drugim roku życia (byki i łanie) w województwie wielkopolskim oraz kujawsko pomorskim.

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresów polowań
W opinii wielkopolskiego samorządu rolniczego projektowane zmiany należy ocenić pozytywnie. Rosnące populacje jeleni oraz danieli na terenie województwa wielkopolskiego powodują ogromne straty  w uprawach i płodach rolnych. Przekłada się to na wysokość odszkodowań płaconych przez myśliwych i kondycję finansową kół. W bieżącym roku toczyła się procedura wydzierżawiania obwodów łowieckich, która unaoczniła problemy z dzierżawą obwodów, na których występowały duże straty powodowane szczególnie przez jeleniowate. Proponowane rozwiązania pozwolą kołom łowieckim na znaczące ograniczenie szkód łowieckich, a większe pozyskanie jeleni i danieli przyczyni się do zwiększenia wpływów ze sprzedaży tusz tych zwierząt.

Jednocześnie zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej, pozytywnie należy ocenić również zmianę terminów polowań na bażanty, kuropatwy i zające – wyłącznie w przypadku wykonywania polowania przy pomocy ptaków łowczych (dla sokolników) oraz umożliwiono wykonywanie polowania przy pomocy ptaków łowczych na bażanty kury również poza obwodami wyłączonymi z wydzierżawiania i przekazanymi w zarząd (Ośrodkami Hodowli Zwierzyny). Jest to niewątpliwie docenienie roli sokolników w tradycji i kulturze łowieckiej, jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.


Tagi:
źródło: