| Autor: redakcja1

Trwają rozmowy ws. TTIP

Komisja Europejska opublikowała raport prezentujący dotychczasowe postępy negocjacji w ramach TTIP. W dniach od 25 do 29 kwietnia br. odbyła się trzynasta runda oficjalnych rozmów w Nowym Jorku.

Trwają rozmowy ws. TTIP

W odpowiedzi na liczne krytyczne zarzuty odnośnie braku przejrzystości prowadzonych negocjacji, unijna komisarz ds. handlu Cecylia Malmstrom zapowiedziała publikację 10-stronicowego raportu, przedstawiającego stan rozmów w poszczególnych obszarach, takich jak: dostęp do rynków rolnych, instrumenty sanitarne i fitosanitarne itp.
 
Jak podaje FAMMU/FAPA, raport jest podsumowaniem dotychczasowych negocjacji. Unijna komisarz zapewniła, że w wielu obszarach porozumienia dokonywane są spore postępy. Niektóre jednak wymagają jeszcze dalszej zintensyfikowanej pracy. Jednocześnie podkreślona została wola wypracowania końcowej wersji porozumienia do końca 2016 roku.
 
W obszarze dostępu do rynku dla produktów rolno-spożywczych, obie strony mają przygotowane swoje stanowiska. Trwają pracę nad znalezieniem konsensusu. Póki co nie dotyczy to jednak tzw. produktów wrażliwych, których omawianie ma zostać pozostawione na sam koniec.
 
Strony wymieniły swoje propozycje odnośnie dostępu do rynku dla 97% pozycji uwzględnionych w taryfie celnej. Pozostałe 3% dotyczy produktów wrażliwych i rozmowy na ich temat jeszcze się nie rozpoczęły.
 
Ponadto, Unia udostępniła szereg propozycji, które pojawiły się w obrębie negocjacji obszaru rolnictwa pod koniec marca br. Ujawniono, iż Unia opracowała listę ponad 200 produktów o chronionym pochodzeniu, dla których chciałaby otrzymać ochronę w ramach porozumienia.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!