| Autor: mikolaj

Samorząd rolniczy zgłosił zmiany do listy produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką

Zarząd KRIR przesłał Ministrowi Zdrowia, do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismo, w którym stanowczo sprzeciwił się projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2017 r. w sprawie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką.

Samorząd rolniczy zgłosił zmiany do listy produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu poza apteką

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę, że w projekcie tym nie wzięto pod uwagę kwestii dostępu do podstawowych leków dla 15 milionów mieszkańców wsi i mniejszych miejscowości. Apteka ogólnodostępna nie ma ekonomicznej racji bytu w większości przypadków na tych obszarach, a nawet jeżeli znajduje się w pobliskiej większej miejscowości czy mieście, to często nie jest otwarta w weekendy, a gdy jest, to jedynie bardzo krótko w soboty.

Stąd, zdaniem izb rolniczych, niezrozumiała pozostaje decyzja Ministerstwa Zdrowia o tak rygorystycznych zmianach na rynku pozaaptecznym. Ograniczeniu mają podlegać nawet tak istotne substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jak kwas acetylosalicylowy czy paracetamol. Na przykład, obniżono dawkę kwasu acetylosalicylowego z 500 mg do 300 mg, choć zdaniem ekspertów dawka działająca przeciwbólowo i przeciwgorączkowo to 500 mg. Zdecydowanie zmniejszono także liczbę tabletek w opakowaniu, co przełoży się na wyższe koszty dla pacjentów i dostępność niektórych produktów. Ponadto, wykluczono z listy substancje zwalczające zgagę, która według badań co kilka dni dotyka ok. 30% populacji osób dorosłych.

W związku z powyższym, zgłoszono poniższe zmiany do listy z projektu rozporządzenia z dnia 2 stycznia 2017 r. (zmiany wytłuszczone i podkreślone):

Lp. Nazwa substancji czynnej Moc dopuszczalna Postać farmaceutyczna Maksymalna zawartość substancji czynnych
w opakowaniu produktu
1 Acidum acetylsalicylicum 500 mg tabletki (wszystkie rodzaje) 6000 mg
17 Paracetamolum 500 mg tabletki (wszystkie rodzaje) 6000 mg
18 Ibuprofenum 200 mg tabletki (wszystkie rodzaje) 2000 mg
19

Aluminii hydroxidum+

Magnesii hydroxidum+

Simeticonum

        500 mg +

        400 mg+

        25 mg

tabletki do ssania

 15000 mg+

  12000 mg+

750 mg

 

20 Calcii carbonas+ Magnessi carbonas

       700 mg+

       100 mg

tabletki do ssania

21000 mg+

3000 mg

 

21 Hydrogenium peroxydatum 3% płyn/żel

100 g

 

22 Cholini salicylas 150 mg pastylki do ssania 2400 mg


W ocenie izb rolniczych powyższe zmiany zapewnią podstawową ochronę dla mieszkańców wsi oraz nie zwiększą jej kosztów, przy jednoczesnym znaczącym ograniczeniu listy dostępnych leków poza apteką, co było celem Ministerstwa Zdrowia. Ważny dla samorządu rolniczego pozostaje również wątek ekonomiczny, dlatego też kluczowe jest to, aby wielkość opakowań leków na rynku pozaaptecznym, szczególnie tych najważniejszych, takich jak leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie uległy zmianie w stosunku do rozporządzenia z 2009 r.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!