| Autor: mikolaj

Trwają prace nad projektem zmiany konstytucji zakazującym przekształceń własnościowych lasów

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu Stanisław Żelichowski (PSL) prezentował sprawozdanie komisji środowiska, która pracowała nad projektem zmian konstytucji mający zakazać przekształcania własnościowych lasów zarządzanych przez państwo, z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego. W marcu projekt został złożony przez kluby PSL, PO, SLD i Twój Ruch. Jak podają Lasy Państwowe inicjatorem wprowadzenia takich zmian byli ludowcy.

Trwają prace nad projektem zmiany konstytucji zakazującym przekształceń własnościowych lasów

Zakaz przekształceń własnościowych lasów zarządzanych przez państwo

- W Europie zapis taki istnieje w Grecji, Szwajcarii, Litwie czy Bułgarii, czyli w tych państwach,

w których były próby sięgnięcia po lasy
– argumentował poseł Żelichowski.
Według posła Cezarego Olejniczaka z SLD proponowane zmiany, to jedyny sposób na uchronienie lasów przed prywatyzacją.

Prof. Jan Szyszko, posł PiS oraz były ministr  środowiska uważa, że zapisy w projekcie zmiany ustawy zasadniczej są niezrozumiałe. Ponadto powołując się na opnie ekspertów dodał, że projekt nie wnosi nic nowego, bo obecna konstytucja „zabezpiecza lasy przed przekształceniem własnościowym".

Opinie taką przedstawili m.in. eksperci Biura Analiz Sejmowych, którzy uważają, że nowelizacja konstytucji jest zbędna, ponieważ art. 5 ustawy zasadniczej zapewnia ochronę środowiska.

Według polityków PiS zmiany w konstytucji nie byłyby konieczne, gdyby nie nowelizacja ustawy o lasach z przełomu roku, która nałożyła na LP obowiązek wpłaty do budżetu 1,6 mld zł.

- Lasy stanowiące własność skarbu państwa i zarządzane przez państwowe przedsiębiorstwo Lasy Państwowe to unikat w skali świata - podkreślił były minister środowiska.

Prof. Szyszko w imieniu klubu PiS zgłosił poprawkę do projektu. Zakłada ona m.in., aby w konstytucji zostało zapisane, że wszelkie zmniejszenie powierzchni lasów stanowiących własność Skarbu Państwa podlega obowiązkowej rekompensacie. Miałaby ona polegać na przekazaniu Skarbowi Państwa gruntów o powierzchni trzykrotnie większej niż ubytek lasów.

Zgłoszenie poprawki oznacza, że projekt wróci do komisji środowiska, która pracowała nad nim pod koniec października.Tagi:
źródło: