| Autor: mikolaj

TTIP: Parlament przyjął zalecenia dla Komisji Europejskiej

Umowa handlowa UE - USA powinna otworzyć firmom z UE dostęp do amerykańskiego rynku, ale bez obniżania europejskich standardów, stwierdzili posłowie głosując w środę nad zaleceniami unijnych negocjatorów. W celu rozstrzygania sporów inwestor - państwo, należy utworzyć nowy system, przejrzysty, podlegający kontroli i w którym sprawy prowadzone byłyby przez publicznie mianowanych sędziów. Zdaniem posłów taki system powinien zastąpić rozstrzyganie sporów w drodze prywatnego arbitrażu (ISDS).

TTIP: Parlament przyjął zalecenia dla Komisji Europejskiej

Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne

Parlament przyjął zalecenia dla Komisji Europejskiej w sprawie negocjowanego ze Stanami Zjednoczonymi Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Za rezolucją głosowało 436 posłów, przeciw 241, a 32 wstrzymało się od głosu.
 
- Jesteśmy świadkami niespotykanej dotychczas globalizacji, która dotyka naszych obywateli i nasze firmy, jako posłowie mamy obowiązek wpływania na ten proces, jeśli ma on przynosić pożytek ludziom, musimy kontrolować działania negocjatorów. Dlatego przygotowaliśmy rezolucję, w której przedstawiamy nasze priorytety i pokazujemy, zamknięcia jakiej umowy oczekujemy od negocjatorów z Komisji Europejskiej - powiedział Bernd Lange (S&D, DE), odpowiedzialny za prace nad rezolucją.
 
Nowy system rozstrzygania sporów między państwem i inwestorami
 
Propozycja Parlamentu dotycząca systemu rozstrzygania sporów między inwestorem a państwem jest wynikiem długich i intensywnych negocjacji między wszystkimi grupami politycznymi. Została ona włączona do tekstu z poparciem 477 głosów, przy 229 głosach przeciw i 30 wstrzymujących się od głosu.
 
Posłowie wzywają do zastąpienia obecnego mechanizmu (ISDS), opartego na prywatnym arbitrażu i często używanego przy zawieraniu umów handlowych, nowym systemem "podlegającym demokratycznym zasadom i demokratycznej kontroli, w którym potencjalne przypadki będą rozstrzygane w sposób przejrzysty przez publicznie mianowanych zawodowych sędziów, w publicznych procesach sądowych". Chcą, aby nowy system obejmował "przynajmniej jeden mechanizm odwoławczy" i zapewniał "poszanowanie właściwości sądów UE i państw członkowskich". Parlament chce systemu, w którym "prywatne interesy nie mogą podważać celów polityki publicznej".
 

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!