| Autor: mikolaj

Ustawa o lasach niezgodna z Konstytucją?

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zmianie ustawy o lasach z 24 stycznia 2014 roku. Reprezentantami tego wniosku będą profesorowie Jan Szyszko i Michał Seweryński - informują Lasy Państwowe.

Ustawa o lasach niezgodna z Konstytucją?

Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS stwierdził na piątkowej konferencji w Sejmie, że ustawa narusza szereg przepisów Konstytucji, przede wszystkim zasadę legalizmu, gdyż w trakcie prac legislacyjnych zupełnie inne projekty przedstawiano na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska, inny był przedmiotem posiedzenia Rady Ministrów, a inny trafił do Sejmu. Powiedział też, że naruszono - zawartą w Konstytucji - zasadę zrównoważonego rozwoju i zasadę działalności gospodarczej. Jego zdaniem ustawa doprowadzi do bankructwa Lasów Państwowych, potem ich prywatyzacji, a w efekcie do ograniczenia możliwości korzystania z lasów przez Polaków.

Wniosek złożony do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów ustawy o zmianie ustawy o lasach uzasadniał również prof. Jan Szyszko. Chwaląc działalność Lasów Państwowych, podkreślał, że zgodnie z Konwencją Klimatyczną i Protokołem z Kioto powinny one zostać włączone do systemu bilansowania zasobami CO2 w atmosferze. Lasy państwowe są w stanie pochłonąć około 40 mln ton tego gazu w ciągu roku, za co Skarb Państwa mógłby otrzymywać wysokie dofinansowanie, które z kolei można by przekazywać na rzecz terenów niezurbanizowanych. Niestety okazja na dodatkowy dochód nie jest wykorzystywana.


Posłowie PiS poinformowali również, że zebrano już ponad milion głosów popierających referendum o przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i obrocie ziemią przez cudzoziemców. Głosów wciąż przybywa.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!