Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
MRiRW: Nowe regulacje w zakresie zawierania umów

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W środę, 7 dnia maja br, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowano na temat...

W środę, 7 dnia maja br, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowano na temat stosunków i negocjacji umownych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


– Funkcjonowanie na wolnym rynku wymaga od producentów rolnych zabezpieczania swoich interesów poprzez zawieranie wieloletnich umów na dostawy produktów rolnych i tworzenie silnych podmiotów jakimi są grupy i organizacje producentów rolnych – powiedział obecny na spotkaniu minister Marek Sawicki.

Nowe regulacje mają sprostać wyzwaniom przed jakimi stoi Wspólna Polityka Rolna. Przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego poprzez zachowanie i rozwijanie przez unijne rolnictwo potencjału produkcyjnego, prowadzenie działalności w sposób konkurencyjny i utrzymywanie konkurencyjności unijnego sektora rolnego w świetle rosnącej globalizacji, liberalizacji systemu handlowego oraz większej zmienności sytuacji rynkowej.

Punktem wyjścia do dyskusji są nowe unijne przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, które weszły w życie wraz z początkiem roku, ustanawiając wspólną organizację rynków produktów rolnych.

Zaproponowane rozwiązania są próbą odpowiedzi na potrzebę wdrożenia mechanizmów pozwalających na skuteczne i szybkie reagowanie w przypadku sytuacji kryzysowych czy zaburzeń rynkowych, tzw. „siatki bezpieczeństwa”. Jednocześnie wprowadzane są rozwiązania liberalizujące rynki, wzmacniające pozycję producentów oraz ułatwiające integrację w łańcuchu żywnościowym, a także podnoszące konkurencyjność unijnego sektora rolnego.

W dyskusji uczestniczył także podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk, który poinformował o podjętych pracach nad projektem ustawy, w związku z koniecznością wdrożenia do polskiego porządku prawnego zmian dotyczących wspólnej organizacji rynków produktów rolnych. Poprosił obecnych na spotkaniu przedstawicieli producentów, aby wyrażając swoje opinie również włączyli się w ten proces. – To z pewnością pomoże nam w dostosowaniu unijnych przepisów do polskich realiów – zaznaczył wiceminister.

Przepisy rozporządzenia PE i Rady w zakresie stosunków umownych, umożliwiają państwom członkowskim podjęcie decyzji, w których sektorach wprowadzone będą pisemne umowy na dostawy między producentem a odbiorcą produktów rolnych. Przepisy te znajdą swoje odzwierciedlenie w projektowanej ustawie o wspólnej organizacji rynków rolnych. Zespół do spraw Programowania Prac Rządu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpisał już projekt z terminem realizacji na IV kw. 2014 r.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
 • W 2018 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 1,4%
 • W 2018 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 1,4%

  Jak wynika z oceny ekspertów KE, w 2018 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej wzrosną o 1,4% do 158,3 mln t. Dynamika zwyżki będzie więc niższa niż w 2017 r., kiedy to wyniosła 1,8%.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl