| Autor: redakcja1

WTO odrzuca skargę Chin dot. zmiany unijnej taryfy celnej względem przywozu mięsa kurcząt

Pod koniec marca br. panel ekspertów Światowej Organizacji Handlu (WTO) wydał werdykt w sprawie skargi Chin odnośnie unijnych ceł w przywozie drobiu z tego kraju.

WTO odrzuca skargę Chin dot. zmiany unijnej taryfy celnej względem przywozu mięsa kurcząt
Chiny wystosowały sprzeciw do WTO w kwietniu 2015 r. i złożyły wniosek o utworzenie panelu ekspertów w celu przeanalizowania unijnej taryfy celnej na drób. Według Pekinu, stawki celne chińskiego drobiu są dyskryminujące i nawet o 40% większe względem innych dostawców.
 
Unia Europejska przydziela 96% kontyngentu taryfowego o niskim poziomie ceł dla Brazylii i Tajlandii, a zaledwie 4% dla Chin i pozostałych dostawców. Według FAMMU/FAPA, tak niski wolumen dla Chin został ustalony w 2013 r., po epidemii ptasiej grypy w tym kraju. Chińczycy uważają jednak, że sytuacja z jednego roku nie może stanowić stałej podstawy dla dyskryminującego poziomu ceł. We wniosku argumentowali więc, że UE odmówiła zmiany taryfy celnej, która odzwierciedlałaby pozycję Chin jako istotnego dostawcy niektórych produktów drobiowych w latach 2009-2011.
 
Panel WTO uznał za słuszne jedynie nieznaczną część zastrzeżeń Chin, tj. dotyczą one unijnych kontyngentów na przetwory z mięsa kaczek, gęsi i perliczek. Produkty te stanowią tylko 2% kontyngentu przywozowego UE na mięso drobiu. Eksperci WTO nie poparli jednak chińskiego wniosku dotyczącego zmiany taryfy celnej względem przywozu mięsa kurcząt z Państwa Środka. Oznacza to, że czołowymi beneficjentami unijnych kontyngentów importowych na mięso kurcząt pozostaną w dalszym ciągu Brazylia i Chiny.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!