Zapinaj pasy i żyj!

Ratują zdrowie i życie. Niezawodne i proste w działaniu. Pasy bezpieczeństwa, bo o nich tu mowa, do dziś są najistotniejszą i najpowszechniejszą innowacją wprowadzoną w ciągu ponad 120-letniej historii motoryzacji. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z roli, jaką spełniają. To prawie zawsze prowadzi do tragedii.

Zapinaj pasy i żyj!
Marzec 2018 roku. Powiat krośnieński. Kierujący osobowym samochodem wpada w poślizg i uderza w przeszkodę. Kierowca wypada z pojazdu i ginie.
 
Kwiecień 2018. Droga wojewódzka nr 297. Osobowy volkswagen zjechał z drogi, wpadł do rowu i dachował. Jadący nim mężczyzna został znaleziony poza samochodem. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.
 
Kwiecień 2018. Dwa tygodnie później.Powiat żarski. Kolejny kierujący osobówką zjeżdża z drogi i uderza w drzewa. Policjanci przybyli na miejsce znajdująkilka metrów od pojazdu leżącego mężczyznę. Był martwy.
 
Znowu kwiecień tego roku. Tydzień po tragedii w powiecie żarskim, na drodze powiatowej w powiecie krośnieńskim kierujący volkswagenem na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i podczas koziołkowania samochodu wypadł z niego. Zginął na miejscu.
 
Maj. Na drodze krajowej nr 29 w powiecie słubickim kierująca osobowym fiatem nie zachowała ostrożności i uderzyła w tył prawidłowo stojącego pojazdu. Kierująca oraz pasażerka doznały ogólnych potłuczeń. Niestety drugi z pasażerów odniósł tak poważne obrażenia, że mimo prowadzonej reanimacji zmarł.
 
Pięć dat, pięć zdarzeń, pięć ofiar śmiertelnych. I choć przyczyny, przez które doszło do tych wypadków mogą się różnić, to jedno jest pewne. Prawidłowo zapięte pasy mogły zminimalizować tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.
 
Pamiętajmy.

Pasy bezpieczeństwa są najważniejszym elementem systemu bezpieczeństwa biernegow samochodzie.

Nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa życie można stracić już przy zderzeniu z prędkością zaledwie 20-30 km/h.

Zapięte pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko śmierci i urazu o 50%.

W chwili zderzenia z prędkością „zaledwie” 50 km/h, osoba ważąca 75 kg osiąga masę zderzeniową ponad 3,5 tony!

Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile. Chyba, że są to pasy bezpieczeństwa.

Pamiętajmy i zapinajmy!


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: