| Autor: redakcja1

Więcej cukru i izoglukozy w UE po 2017 r.?

Niektórzy uczestniczący w zorganizowanej przez firmę analityczną i doradczą Platts Kingsman konferencji o unijnym rynku cukru przewidywali niemal trzykrotny wzrost produkcji izoglukozy w UE po 2017 roku, a także zmianę unijnego bilansu handlowego, czego wynikiem ma być eksport nawet 5 mln ton cukru – podaje FAPA/FAMMU.

Więcej cukru i izoglukozy w UE po 2017 r.?
Analitycy z Bunge, będącego jednym z największych na świecie koncernów zajmujących się produkcją artykułów rolno-spożywczych i handlem nimi, oceniają, że po 2017 roku eksport cukru z UE może zwiększyć się do 2,5-5,0 mln ton. Niemniej jednak wielkość kontyngentu wywozowego będzie zależała od poziomu globalnych cen tego surowca. Aktualnie ugrupowanie jest importerem netto 2-3 mln ton cukru rocznie, a wysyłka jest ograniczona limitem WTO wynoszącym 1,37 mln ton rocznie.
 
Natomiast reprezentanci francuskiego związku plantatorów buraków cukrowych CGB przewidują, że eksport cukru może wynieść do 2 mln ton i będzie mocno związany z cenami na świecie. Zdaniem CBG cena cukru w UE musi wynosić przynajmniej 450 €/t, żeby produkcja była rentowna, a ceny na świecie muszą przekraczać 20 centów amerykańskich za funt, czyli około 441 USD/t. Niezwykle istotne dla poziomu eksportu będą również stawki frachtu i kurs wymiany walut.
 
Jak wynika z danych CIUS, europejskiego związku zrzeszającego przetwórców cukru, po 2017 roku Unia Europejska ma szansę na zwiększenie produkcji i eksportu cukru, gdyż 95% plantatorów buraków cukrowych osiąga plony powyżej średniej światowej.
 
Z kolei AAF, europejski związek producentów skrobi prognozuje, że po 2017 roku produkcja izoglukozy w UE może zwiększyć do 2-3 mln ton, aktualnie kwota produkcyjna wynosi niemal 700 tys. ton. Kluczowe dla wysokości produkcji będą relacje cenowe zbóż i cukru, a także popyt na syropy cukrowe. Zdaniem Bunge produkcja może wzrosnąć o 0,5-1,5 mln ton.
 
Niemniej jednak przedstawicielka ESRA, europejskiego związku rafinerii cukru, opowiedziała się za zniesieniem cła w wysokości 98 €/t na import cukru surowego, który dotyczy preferencyjnych kontyngentów dla krajów trzecich, w tym Brazylii, w sumie 670 tys. ton i dodała, że w obrębie kilku lat zostaną otwarte nowe kontyngenty bezcłowe na cukier dla RPA i Tajlandii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!