| Autor: redakcja1

Ceny cukru w Polsce w marcu 2014

Duża podaż cukru na rynku krajowym skutkuje spadkiem cen – podaje Piotr Szajner z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny cukru w Polsce w marcu 2014
W marcu 2014 roku przeciętna cena zbytu cukru w workach 50 kg wyniosła 2,32 zł/kg i była mniejsza o 5% niż w lutym oraz o 28% niż przed rokiem. Taka sama zniżka dotyczyła cukru w opakowaniach jednokilogramowych, która w tym czasie była w graniach 2,15 zł/kg.
 
Spory spadek cen zbytu przy stabilnych cenach skupu surowca ma negatywny wpływ na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego. W handlu detalicznym ceny cukru zmalały o 4,1% w odniesieniu do cen z lutego br. oraz były o 25% mniejsze niż przed rokiem. Sadek cen cukru jest korzystny dla gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, gdyż mniejsze są koszty wtórnego przetwórstwa żywności.
 
W okresie dwóch pierwszych miesięcy 2014 r. eksport cukru utrzymał się na wysokim poziomie 80 tys. ton. Cukier sprzedawano głównie na rynku unijnym 42 tys. ton, w tym do Niemiec - 18 tys. ton oraz na Słowację, Litwę, Węgry i do Czech - po 3-4 tys. ton. W krajach UE eksporterzy otrzymywali przeciętnie 760 EUR/t.
 
Wśród krajów trzecich największe ilości cukru zaimportował Kazachstan - 11 tys. ton, Izrael - 6 tys. ton i Egipt - 4 tys. ton. Ceny transakcyjne na rynkach państw poza unijnych były mniejsze o 60%, czyli na poziomie 327 EUR/t.
 
Import wyniósł jedynie 14 tys. ton z uwagi na dużą podaż na rynku krajowym. Cukier sprowadzano przede wszystkim z krajów UE - 12 tys. ton, w tym z Niemiec i Francji - po 4 tys. ton. Ceny importowe wynosiły 652 EUR/t. Wzrostu przywozu można oczekiwać w drugim kwartale tego roku, gdy zakłady rozpoczną rafinację cukru surowego.
 
W kwietniu 2014 r. ceny cukru na globalnym rynku wykazywały nieznaczne zmiany. Ceny cukru surowego wynosiły 375 USD/t, a cukru białego 470 USD/t. Duża podaż cukru na świecie powoduje, że do końca 2014 r. można spodziewać się niewielkiego wzrostu cen.
 
Kontrakty terminowe wskazują, że ceny cukru białego będą wynosiły 500 USD/t, a cukru surowego 400 USD/t. Szacowany poziom cen nie jest satysfakcjonujący dla producentów i eksporterów z UE, gdyż w sprzedaży na rynku unijnym ceny wynoszą 700-800 EUR/t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!