| Autor: redakcja1

Ceny mrożonych truskawek pod presją spadkową

Produkcja mrożonych truskawek w Maroko może ukształtować się na poziomie z roku 2015 i wynieść 12 tys. ton. W opinii ekspertów Banku BGŻ podaż truskawek z tego kraju nie powinna mieć więc istotnego wpływu na zmianę sytuacji na europejskim rynku mrożonych truskawek w 2015 roku.

Ceny mrożonych truskawek pod presją spadkową

Ceny mrożonych truskawek

Co prawda na początku sezonu ceny truskawek marokańskich były wyższe niż przed rokiem. Niemniej, nie były to istotne zwyżki. Cena truskawek Camarossa (IQF) w pierwszych dwóch dekadach kwietnia w tym roku wynosiła 1,25-1,30 euro/kg w odniesieniu do 1,20-1,25 euro/kg rok wcześniej.

 

W przypadku Unii Europejskiej, ceny truskawek znajdują się pod presją spadkową, co jest przede wszystkim wynikiem uwarunkowań podażowych. Jak wynika z danych Foodnews w Polsce zapasy mrożonych truskawek są stosunkowo wysokie. Poza tym duża jest również presja na sprzedaży zapasów truskawek chińskich wyprodukowanych w 2014 i 2015 roku.

 

Przeciętna cena kilograma mrożonych truskawek z Polski (Senga Sengana IQF II. Kl. niekalibrowane) w połowie kwietnia br. zmalała do 1 euro/kg – poziomu o 23% mniejszego niż przed rokiem.

 

Dalszy poziom cen mrożonych truskawek uwarunkowany będzie przede wszystkim wielkością produkcji w Polsce w 2015 roku i tym samym cenami skupu truskawek do przetwórstwa. Zakładając jednak poziom zbiorów z roku poprzedniego, więcej czynników przemawiać może za obniżką cen skupu truskawek niż za ich wzrostem.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!