| Autor: redakcja1

Ceny OMP dalej poniżej ceny interwencyjnej

W dniu 21 lutego 2016 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,66 EUR/kg i była o 0,6% mniejsza niż przed miesiącem, tym samym pozostając na pułapie o 24,6% niższym niż w analogicznym czasie 2015 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Ceny OMP dalej poniżej ceny interwencyjnej

Ceny OMP

W omawianym czasie inaczej niż średnio w UE zmieniały się ceny OMP na rynku polskim gdzie osiągnęły 1,62 EUR/kg, tj. o 11,1% mniej niż przed rokiem, ale więcej o 1,9% w skali miesięcznej. W ujęciu PLN w skali rocznej zaobserwowano zniżkę z 8 PLN/kg do 7,11 PLN/kg.
 
Identyczne jak w Polsce ceny OMP odnotowano na rynku czołowego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec lutego 2016 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one też w granicy 1,62 EUR/kg, chociaż tu była jednak 1% zniżka w ujęciu miesiąca.
 
W odniesieniu drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, zaobserwowano nieco większą cenę OMP niż w Niemczech i Polsce wynoszącą 1,64 EUR/kg, co w tym przypadku było o 1,2% niższą stawką niż przed miesiącem.
 
Notowane w drugim miesiącu 2016 roku spadki cen OMP świadczą o tym, że obawy o mniejszą produkcję w przyszłości w wyniku letnich suszy w Europie nie są już tak spore jak przed dwoma miesiącami, a czołowi importerzy zgromadzili już potrzebne zapasy i popyt globalny maleje. Stabilizująco nie działa już też wykorzystywana od sierpnia 2015 r. przez niektóre państwa członkowskie publiczna interwencja, która została przedłużona do 30 września 2016 r.
 
Presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczone zapotrzebowanie z Chin, drugiego względem wielkości zamówień globalnego importer OMP, który przed rokiem zapewnił utrzymywanie się w długim okresie wysokich cen na ten przetwór mleczny, co zachęcało mleczarnie do zwiększania produkcji i przedłużone rosyjskie embargo.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: