| Autor: redakcja1

Ceny OMP w UE nieco w górę ale wciąż bardzo niskie

W dniu 28 września 2015 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 1,75 EUR/kg i była o 2,78% większa niż przed miesiącem, przy czym pozostaje na pułapie o 19,6% mniejszym niż w porównywalnym czasie 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Ceny OMP w UE nieco w górę ale wciąż bardzo niskie

Ceny OMP

Średnie ważone ceny OMP w UE delikatnie się zwiększały przez cały wrzesień po tym jak na koniec sierpnia znalazły się na najmniejszym poziomie od września 2009 r. W omawianym okresie mniej dynamicznie wzrastały ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły wynik 1,7 EUR/kg, a więc to o 23,8% mniej niż przed rokiem, ale o 1,2% więcej w obrębie miesiąca. W ujęciu PLN w ujęciu roku zaobserwowano z kolei zniżkę z 9,33 PLN/kg do 7,15 PLN/kg.

 

Wyższe niż w Polsce i przeciętnie w UE ceny OMP odnotowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec września 2015 r. u naszego zachodniego sąsiada utrzymywały się one w granicy 1,79 EUR/kg, tj. wzrost o 7,2% w skali miesięcznej. W odniesieniu do drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano taką minimalnie mniejszą cenę OMP niż w Niemczech wynoszącą 1,77 EUR/kg, co w tym przypadku było o 6% wyższą stawką niż przed miesiącem.

 

Notowane w ostatnich tygodniach zwyżki cen OMP mogą świadczyć o pewnej stabilizacji, na którą wpływ mogą mieć obawy o niższą produkcję w przyszłości w następstwie letnich suszy w Europie. Stabilizująco może działać także wykorzystywana w sierpniu i wrześniu przez niektóre państwa członkowskie publiczna interwencja.

 

Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie by stwierdzić, że nastąpiło trwałe odwrócenie zniżkowej tendencji. Presję na ceny przetworów mlecznych w UE w dalszym ciągu wywiera ograniczony popyt z Chin będących drugim co do wielkości zamówień globalnym importerem OMP, który przed rokiem zapewnił utrzymywanie się w długim okresie wysokich cen na ten produkt, co zachęcało mleczarnie do zwiększania produkcji i przedłużone rosyjskie embargo.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!