Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny pieczywa i produktów zbożowych w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny detaliczne pieczywa i produktów zbożowych w UE w lutym 2014 r. były średnio o 0,1%...

Ceny detaliczne pieczywa i produktów zbożowych w UE w lutym 2014 r. były średnio o 0,1% mniejsze niż rok wcześniej. Taka sytuacja miała miejsce pierwszy raz od blisko czterech lat. Z kolei w Polsce produkty te kosztowały tyle samo co przed rokiem, a więc nie wzrosły po raz pierwszy od prawie ośmiu lat - podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według danych Eurostatu przeciętne ceny detaliczne pieczywa i produktów zbożowych w Polsce w lutym 2014 r. były takie same jak przed rokiem. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od lipca 2006 r. Od tego czasu średnio ceny rosły o 3,5% rocznie. Niemniej jednak w ciągu kilku kolejnych miesięcy utrzymywać się będzie ujemna dynamika roczna cen tej grupy produktów, choć podobna sytuacja obserwowana jest w wielu pozostałych państwach unijnych.
 
Jak wynika ze wstępnych danych Eurostatu, unijny wskaźnik cen detalicznych w lutym 2014 r. osiągnął wysokość 0,8% w skali roku. Dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych była bardzo zbliżona do ogólnego poziomu inflacji i wyniosła 0,9%. Podwyżki cen żywności w UE były napędzane przede wszystkim przez nabiał oraz ryby i owoce morza.
 
Natomiast łagodząco na ogólny wskaźnik cen żywności wpływały mniejsze ceny owoców, napojów bezalkoholowych oraz pieczywa i produktów zbożowych. W odniesieniu do lutego 2013 r. były one o 0,1% tańsze.
 
W przypadku pieczywa i produktów zbożowych odnotowany zniżkę cen w ujęciu rocznym, to pierwsza taka sytuacja w Unii Europejskiej od niemal czterech lat. Ostatnio mniejsze ceny wobec tego samego miesiąca poprzedniego roku zanotowano w lipcu 2010 r. Od tego czasu ceny rosły średnio rocznie o 2,5%.
 
W niektórych krajach zniżki cen były dużo głębsze niż przeciętnie w UE. Największe odnotowano w Rumuni, jednak tam spadek cen o 8,8% wynikał głównie z obniżenia we wrześniu 2013 r. stawki VAT na pieczywo z 24% do 9%. Co najmniej o 2% mniejsze ceny notowane były również na Węgrzech, Cyprze, Grecji, Bułgarii i Irlandii. Z kolei największy wzrost cen artykułów zbożowych, bo o 2,9%, zanotowano w przypadku Luksemburga.
 
Obserwowana aktualnie zniżka cen artykułów spożywczych produkowanych na bazie zbóż wynika m.in. z dużych spadków cen surowców oraz nie najlepszej sytuacji finansowej konsumentów w wielu krajach unijnych, co przekłada się na presję na ceny ze strony sieci handlowych. W przypadku ceny surowców, przykładowo średnia cena pszenicy konsumpcyjnej w lutym 2014 r. była o 23% mniejsza niż przed rokiem.
 
Analizując sytuację makroekonomiczną, można wywnioskować z najnowszych szacunków Eurostatu, że PKB krajów UE-28 zwiększył się w 2013 r. tylko o 0,1%, w tym krajów Strefy Euro zmniejszył się o 0,5%, a stopa bezrobocia w styczniu 2014 r. wyniosła 11,3% w stosunku do 11,5% rok wcześniej.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl