| Autor: redakcja1

Ceny produktów zbożowych

Dostawy zbóż ze zbiorów w 2019 r. przyczyniły się do sporego sezonowego spadku cen ziarna, co z pewnym opóźnieniem wpływa hamująco na zwiększenie się cen przetworów zbożowych.

Ceny produktów zbożowych
W grudniu 2019 r. ceny detaliczne pieczywa i produktów zbożowych uległy wzrostowi o 0,3% w stosunku do listopada 2019 r. Zwyżki ceny wszystkich monitorowanych asortymentów, z wyjątkiem ceny mąki, która uległa spadkowi o 1,8%. Makarony i produkty makaronowe wzrosły tylko o 0,1%, a pieczywo o 0,7%.
 
W minionym roku wzrost cen detalicznych pieczywa i produktów zbożowych był nieco wolniejszy niż w roku wcześniejszym. Od grudnia 2018 r. do grudnia 2019 r. ceny detaliczne pieczywa i produktów zbożowych zwiększyły się o 5,2%, podczas gdy cała żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 6,9%. Ceny mąki wzrosły o 7,3%, a pieczywa – o 6%. Stopa zwyżki cen makaronów i produktów makaronowych były nieco mniejsze i wyniosły 3,7%.
 
Wzrost poziomu cen pieczywa i produktów zbożowych tym czasie w porównaniu z poprzednim rokiem, wyniósł 6%, przy zwyżce cen żywności i napojów bezalkoholowych o 4,9%. Najbardziej zwiększyły się ceny pieczywa – o 8,6%. Mąka podrożała o 8%, a makarony i produkty makaronowe o 3%.

 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!