| Autor: redakcja1

Cukier nadal drożeje. Kakao też drogie (3-7.03.2014)

Przełom lutego i marca przyniósł kolejne wzrosty notowań cukru na giełdach. W Nowym Jorku cukier surowy podrożał do 401,9 USD/t. W obrębie ostatniego tygodnia jego cena zwiększyła się o 3%, choć po uwzględnieniu zmiany kontraktu - o 5%, przez miesiąc o 13%, a w ujęciu rocznym była stabilna – podaje FAPA/FAMMU.

Cukier nadal drożeje. Kakao też drogie (3-7.03.2014)
Z kolei cukier biały w Londynie podrożał w ciągu tygodnia o 2% do 485,1 USD/t. W czasie miesiąca wzrost wyniósł zaś 10%, ale przez ostatni rok odnotowano 6% zniżkę.
 
Ostatnie podwyżki były spowodowane głównie obawami o wysokość zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii, na które może negatywnie wpłynąć susza. Jak wynika z niektórych wstępnych prognoz zbiory w Brazylii w zbliżającym się sezonie w ujęciu rocznym mogą być nawet niższe. Innym czynnikiem mającym spory wpływ na ceny tego surowca mają szacunki zapowiadające sezon 2014/2015 jako deficytowy na światowym rynku cukru. Bardzo istotnymi elementami były również sytuacja techniczna rynku oraz zachowanie inwestorów krótkoterminowych, którzy na nowojorskiej giełdzie obniżyli swoje pozycje krótkie na cukrze („sprzedawaj”) o 93%. Może to oznaczać kolejne podwyżki.
 
Z końcem lutego wygasł kontrakt terminowy na cukier surowy z dostawą na marzec 2014 roku na nowojorskiej giełdzie towarowej. Kontrakt ten został zrealizowany tylko na 17,73 tys. ton - 349 lotów. To najniższa realizacja od marca 2005 roku. Cukier kupił Sucden, przy czym wartość zakupu to około 6,4 mln USD. Surowiec ten pochodził z Salwadoru i Brazylii. Niemniej jednak niska realizacja zazwyczaj zapowiada podwyżki. Natomiast dwa tygodnie wcześniej wygasł kontrakt terminowy na londyńskiej giełdzie na cukier biały z dostawą na marzec 2014 roku. Kontrakt został zrealizowany na 236,85 tys. ton - 4737 lotów.
 
Niemniej jednak od października 2013 roku utrzymuje się niska premia cukru białego, tj. różnica w cenie między cukrem białym a surowym. Im jest ona niższa, tym rafinacja mniej rentowna. W połowie lutego wzrosła do 105 USD/t, ale szybko spadła. Aktualnie premia wynosi około 85 USD/t. W listopadzie 2013 roku zmalała nawet do 65 USD/t, a w styczniu 2014 roku wynosiła 73 USD/t. Reprezentanci Al Khaleej Sugar, dubajskiej firmy posiadającej największą na świecie rafineria cukru surowego, uważają, że ze względu na nadpodaż cukru premia cukru białego pozostanie do końca 2014 roku niska, ograniczając opłacalność rafinacji. Arabowie oszacowali premię na 75-85 USD/t.
 
Możliwości produkcyjne rafinerii Al Khaleej to około 2,5 mln ton cukru rocznie, przy czym rzeczywista produkcja wynosi aktualnie 1,5 mln ton, z czego 1,2 mln ton jest wysyłana przede wszystkim do krajów arabskich.
 
Notowania kakao odrobiły niewielkie ostatnie zniżki. W Londynie i Nowym Jorku ziarno podrożało po 1% do odpowiednio 1850 BGP/t i 3000 USD/t. W relacji rocznej jego notowania są większe odpowiednio o 32 i 43%, a ziarno jest obecnie najdroższe od prawie dwóch i pół roku. Powodów wzrostów należy szukać głównie w silnym popycie i problemach z surowcem w portach Wybrzeża Kości Słoniowej będącego największym producentem kakao na świecie.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!