Dalszy wzrost zapotrzebowania na unijne masło i sery

Według prognoz zawartych w zimowym wydaniu „Short-term Outlook", wolumen eksportu większości produktów mleczarskich na rynki zewnętrzne UE ma być większy niż w 2016 r.

Dalszy wzrost zapotrzebowania na unijne masło i sery
Oczekuje się, że eksport produktów świeżych (mleka pitnego, śmietany, napojów fermentowanych, itp.) ma zwiększyć się o 15% do 1,29 mln t. Sprzedaż zagraniczna masła wzrośnie o 10% do 233 tys. t, a serów zwiększy się 3% do 824 tys. t. Jak podaje Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, w 2017 r. w przypadku tych produktów prognozowana dynamika wzrostu eksportu będzie mniejsza, niż obserwowana w 2016 r. kiedy to wyniosła odpowiednio 23%, 23% i 11%. Dodatkowo, w przypadku masła i serów oczekuje się dalszego wzrostu spożycia wewnętrznego, które w br. ma zwiększyć się odpowiednio o 1,4 i 1,3%. W nieznacznym stopniu spadnie natomiast zużycie produktów świeżych o 0,2%.
 
Eksperci KE przewidują, że eksport pełnego mleka w proszku z UE obniży się drugi rok z rzędu o 5% co oznacza, że jego poziom w br. może być najniższy w XXI w.


Tagi:
źródło: