Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niewielkie zwyżki cen OMP w UE

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 29 czerwca 2014 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła granicę 2,89 EUR/kg i...

W dniu 29 czerwca 2014 roku przeciętna ważona cena OMP w UE osiągnęła granicę 2,89 EUR/kg i była o 2,01% większa niż przed miesiącem, tym samym pozostając na pułapie o 6,56% mniejszym niż w analogicznym czasie 2013 roku - podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Poza tym ostatnie tygodnie przyniosły minimalne wzrosty cen OMP rzędu 0,3-0,7%. W omawianym okresie podobnie zachowywały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie 29 czerwca osiągnęły poziom 2,80 EUR/kg, a więc były o 6,04% niższe niż przed rokiem, przy czym w skali miesięcznej odnotowano niespełna 2% zwyżkę i były o 3,11% mniejsze od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano z kolei spadek rzędu 13% z 13,00 PLN/kg do 11,34 PLN/kg.
 

Ceny OMP w Niemczech
 

Nieco większe ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. Na koniec szóstego miesiąca 2014 r. utrzymywały się one na poziomie 2,94 EUR/kg, co oznacza o 2,44% więcej w skali miesięcznej.
 

Ceny OMP w Holandii
 

W odniesieniu do drugiego unijnego potentata, jakim jest Holandia, odnotowano mniejszą cenę OMP: 2,86 EUR/kg, co było o 3% wyższą stawką niż przed miesiącem. Wzrosty cen OMP wynikają z zakończenia sezonu produkcyjnego na półkuli południowej, w tym w Nowej Zelandii będącej największym eksporterem mleka w proszku, co wpływa na obniżenie produkcji w skali światowej, a także wzmożonym popytem globalnym na mleko w proszku.
 
Dnia 29 czerwca 2014 roku ceny OMP w UE kształtowały się przeciętnie w granicach o 70,4% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap jedynie o 0,39% większy niż ceny OMP eksportowanego z państw Oceanii, czyli Nowej Zelandii i Australii, do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, malejące w ostatnich tygodniach ceny OMP znajdują się aktualnie na poziomie niemal identycznym jak średnia we Wspólnocie, która na początku czerwca tego roku wyniosła w przeliczeniu 2,89 EUR/kg.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl