| Autor: redakcja1

Dynamiczne spadki cen na aukcji Fonterry

W dniu 4 marca 2014 roku na otwartej po raz 111 aukcji internetowej platformy handlowej GlobalDairyTrade (GDT) zmalała średnia cena ze wszystkich kontraktów terminowych – podaje FAMMU/FAPA.

Dynamiczne spadki cen na aukcji Fonterry
Odnotowano obniżki cen wszystkich produktów oferowanych za pośrednictwem aukcji, z wyjątkiem cen masła i kazeiny. Przeciętna cena dla wszelkich produktów ze wszystkich kontraktów terminowych zmalała do poziomu 4,794 tys. USD/t, a zatem była o 4,4% mniejsza wobec poprzedniego przetargu, a także o 4,92% niższa od odnotowanego przed miesiącem
rekordu.
 
Ceny OMP zarówno spotowe jak i ze wszystkich kontraktów terminowych, które sprzedawane było o 2,6% taniej niż na poprzednim przetargu, obniżyły się do 4,66 tys. USD/t. Za tonę tego przetworu mlecznego płacono więc średnio o 88 USD mniej niż przed miesiącem. W przypadku tego proszku zanotowano także 5% spadku za kontrakty na lipiec i sierpień 2014 r.
 
W tym samym czasie przeciętne ceny jednej tony PMP osiągnęły cenę o 5,9% mniejszą w stosunku do poprzedniej aukcji – 4,703 tys. USD/t. Niemniej jednak za kontrakty na kwiecień 2014 r. płacono nawet o 6,7% mniej niż przed dwoma tygodniami, a ofert na kontrakty na wrzesień dla tego proszku zabrakło. Pełnotłuste mleko w proszku nadal było sprzedawane po cenie większej niż proszek odtłuszczony, choć różnica cen spadła jednak do 45 USD/t.
 
Podczas ostatniej aukcji nowozelandzkiego giganta odnotowano również jedynie 0,2% obniżkę cen sera cheddar w ujęciu miesięcznym. Jego cena osiągnęła granicę 4,84 tys. USD/t. Obserwowane zniżki na przetargu platformy handlowej GlobalDairyTrade związane są większą podażą mleka zarówno Nowej Zelandii, jak i Europie.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!