Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Eksport mrożonych owoców z Polski wzrósł o 15%

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według danych Eurostat wolumen eksportu mrożonych owoców w okresie od lipca 2016 r. do...

Według danych Eurostat wolumen eksportu mrożonych owoców w okresie od lipca 2016 r. do stycznia br. (pierwsze 7 miesięcy bieżącego sezonu) zwiększył się o 3% w relacji rocznej i wyniósł 212,3 tys. t. Do krajów poza UE Polska wyeksportowała ponad 46,5 tys. t mrożonych owoców, czyli o ponad 15% więcej niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Eksport mrożonych owoców z Polski


Wzrost ten wynika głównie ze zwiększenia o 23% wolumenu wywozu mrożonych malin (CN081120), który w omawianym okresie wyniósł 74,9 tys. t wobec 61,0 tys. t w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na rynek UE trafiło 60,0 tys. t tych owoców, czyli o 20% więcej r/r. Tym samym, w bieżącym sezonie, Polska stała się głównym dostawcą mrożonek malinowych na rynek unijny. Sprzyjała temu mniejsza podaż malin z Serbii, która jest głównym konkurentem Polski na tym rynku.
 
Według danych Foodnews w okresie pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego sezonu ceny mrożonych malin na rynku UE systematycznie spadały i w połowie maja ukształtowały się na poziomie 1,3 EUR/kg wobec 2,13 EUR/kg rok wcześniej, co oznacza spadek o 39% w relacji rocznej.
 
Z kolei w przypadku mrożonych truskawek (CN 081110), których Polska jest głównym producentem w UE, obserwowano odwrotne tendencje. Eksport tych owoców w okresie od lipca 2016 r. do stycznia 2017 r. zmniejszył się o 12% i wyniósł 55,0 tys. t. Spadek eksportu wynika m.in. z mniejszej podaży tych owoców na krajowym rynku, będącej konsekwencją mniejszych krajowych zbiorów w 2016 r. Zdaniem ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas, niższa podaż mrożonych truskawek, przy stabilnym unijnym popycie, jest czynnikiem wspierającym ich ceny w bieżącym sezonie. Według notowań Foodnews ceny te systematycznie wzrastały, szczególnie w pierwszej połowie bieżącego sezonu i w połowie maja oscylowały wokół 1,5 EUR/kg, co oznacza, że były o 76% wyższe r/r.
 
Biorąc pod uwagę niski poziom zapasów mrożonek truskawkowych na rynku unijnym, a także fakt, że w wyniku wiosennych przymrozków część krajowych plantacji truskawek została uszkodzona, a okres zbiorów rozpoczął się później niż w roku poprzednim, prawdopodobnie można oczekiwać, że w nadchodzącym sezonie ceny mrożonych truskawek mogą utrzymać tendencję wzrostową.
 
W pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego sezonu zwiększył się również wolumen wywozu mrożonej czarnej porzeczki (CN08112039) i wyniósł 20,9 tys. t wobec 17,3 tys. t w odpowiednim okresie ubiegłego sezonu, co oznacza wzrost o 21%. Głównymi odbiorcami tych owoców z Polski były: Białoruś - 7,14 tys. t, (+41% r/r), Niemcy – 4,0 tys. t (-9% r/r) i Belgia - 2,3 tys. t (+41% r/r).
 
W omawianym okresie wyeksportowano 45,2 tys. t mrożonych wiśni (CN 08119075), wobec 42,4 tys. t w analogicznym okresie ubiegłego sezonu, co oznacza wzrost o blisko 7%. Głównymi importerami mrożonych wiśni z naszego kraju były: Białoruś - 14,5 tys. t (+27% r/r), Niemcy - 13,8 tys. t (-11% r/r) i Ukraina – 2,4 tys. t (+135% r/r).

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Pszczoły posilą się też na drzewach
 • Pszczoły posilą się też na drzewach

  Zanim w pełni rozkwitną łąki i drzewa owocowe, pszczoły oraz trzmiele zbierają pyłek z leśnych drzew i krzewów, które zapewniają pokarm owadom.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl