| Autor: redakcja11

Deficyt cukru sięgnie aż 12,5 mln ton?

Londyńska firma handlowa Czarnikow zwiększyła swój szacunek globalnego deficytu cukru w sezonie 2015/16 o 1,1 mln ton do -12,5 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Deficyt cukru sięgnie aż 12,5 mln ton?

Globalny deficyt cukru

W następnym sezonie niedobór cukru na świecie ma spaść do -9,8 mln ton. Firma prognozuje produkcję cukru w sezonie 2015/16 na 172,9 mln ton, a w kolejnym na 177,8 mln ton. Oznacza to zwyżkę o 2,8% w relacji rocznej. Z kolei spożycie zwiększy się w znacznie mniejszym tempie, o 1,2%, dlatego też spadnie deficyt, jednak pozostanie bardzo wysoki.

 

Czarnikow przewiduje, że ze względu na oczekiwaną silną redukcję poziomu globalnych zapasów cukru jego ceny będą bardziej narażone na zmienność, a w krótkim i średnim horyzoncie pozostaną wysokie.

 

Również firma produkcyjna Sucden spodziewa się, że obecny i kolejny sezon będą deficytowe, ale jej szacunki są znacznie niższe niż Czarnikowa. Globalny niedobór cukru w sezonie 2015/16 oszacowano na 5 mln ton, a w kolejnym na 3 mln ton. Sucden rokuje, że produkcja cukru w rejonie środkowo-południowym Brazylii, gdzie zbiera się 90% trzciny cukrowej w tym kraju, ciągle ma szanse być rekordowo wysoka, a wolumen produkcji w sezonie 2016/17 oceniono na 35,3 mln ton.

Cukier ma być sprzedawany drożej od bioetanolu, co ma zapewnić dobre wyniki w kampanii cukrowniczej. W Indiach produkcja cukru ma wynieść 22,5-23 mln ton, z kolei w Tajlandii 9,7 mln ton, co w obu przypadkach należy uznać za dość niskie szacunki na tle wyników z poprzednich lat. Gorsze wyniki to skutek niekorzystnych warunków pogodowych. Tagi:
źródło: