| Autor: redakcja1

Pomimo embarga eksport masła z UE wzrósł o 8% (I-IV 2015)

Unia Europejska jest drugim po Nowej Zelandii globalnym eksporterem masła. Pomimo rosyjskiego embarga, wysyłka masła z UE w okresie styczeń–kwiecień 2015 r. była o 8% wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 47 tys. ton – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Pomimo embarga eksport masła z UE wzrósł o 8% (I-IV 2015)

Eksport masła z Polski zwiększył się o 7%

Na rynkach zagranicznych nabywców znajduje także masło i tłuszcze mleczne pochodzące z Polski. W czasie pierwszych pięciu miesięcy 2015 r. wolumen eksportu tej grupy towarowej zwiększył się o 7% do 18,5 tys. ton. Jednak w wyniku zniżki cen na rynku globalnym ceny masła uzyskiwane w wywozie uległy spadkowi, przy czym w maju były o 9% mniejsze niż w tym samym miesiącu 2014 r.

 

Import masła i tłuszczów mlecznych do Polski ma nieznaczny udział w zaopatrzeniu rynku i stanowi jedynie uzupełnienie oferty asortymentowej. W okresie pierwszych pięciu miesięcy 2015 r. do kraju wwieziono 5 tys. ton masła i tłuszczów mlecznych, czyli o 19% mniej niż przed rokiem.

 

Od wielu lat to kraje członkowskie UE są największymi partnerami Polski zarówno w wywozie masła – 94% udziałów, jak i w imporcie - 100%. Przy utrzymaniu konkurencyjności cenowej polskiego masła jego eksport z Polski może się zwiększyć. Szacuje się, że w 2015 r. będzie on o 6% wyższy od notowanego w 2014 r. i wyniesie 37 tys. ton. Import z kolei może być o 10% niższy niż w 2014 r. i wynieść 13 tys. ton.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!