| Autor: mikolaj

Wzrost handlu międzynarodowego przetworami mleczarskimi

Zgodnie z oczekiwaniami, w IV kwartale 2013 roku odnotowano około 11% wzrost nadwyżek eksportowych mleka na rynku światowym, co było wynikało z odbudowy produkcji u czołowych eksporterów przetworów mleczarskich. Nie wpłynęło to jednak na polepszenie się sytuacji popytowo-podażowej na rynku mleka, z uwagi na duże zakupy dokonywane przez Chiny – podaje Bank BGŻ.

Wzrost handlu międzynarodowego przetworami mleczarskimi
Jak wynika z pierwszych danych za 2014 rok, w I półroczu tego roku sytuacja raczej nie ulegnie dużej zmianie. W bieżącym roku, podobnie jak w minionym, na rynku najbardziej aktywne są Chiny, a za to maleje znaczenie Rosji.
 
Według wstępnych szacunków Rabobanku, w styczniu i lutym tego roku Państwo Środka zwiększyły import przetworów mleczarskich w ekwiwalencie mleka o około 60% w ciągu roku. Jak podają dane publikowanych przez Komisję Europejską w samym styczniu na światowym rynku zakupiły one 34,1 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku, a więc o blisko 93% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

O 42% w ujęciu rocznym zwiększyły się także dostawy OMP do Rosji, a o 18% do Japonii, chociaż w obu tych wypadkach wolumen przywozu był sporo mniejszy niż w przypadku Chin i wyniósł odpowiednio 2,2 tys. ton i 2,6 tys. ton. Państwo Środka dużo więcej zaimportowały również pełnego mleka w proszku, przy czym w styczniu o 62% do 124,9 tys. ton. Poza tym, w tym roku kraj ten zakupił sporo masła, tym samym zwiększając jego import o 75% w ciągu roku do 7,8 tys. ton.
 
Ponad 6-krotny wzrost do 6,9 tys. ton odnotowano również w stosunku do Unii Europejskiej, chociaż dotyczy to tylko handlu UE z krajami trzecimi. W tym samym czasie rosyjski import masła zwiększył się o jedynie 5% do 8,5 tys. ton.

Unia Europejska, oraz w pewnym stopniu także Chiny, odpowiadają również za nieznaczne ożywienie w sektorze serów. W styczniu 2014 roku Wspólnota sprowadziła z krajów trzecich o prawie 38% więcej serów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, czyli łącznie 8,9 tys. t.
 
Jednakże skala importu jest nieznaczna w porównaniu z eksportem serów z UE, który był na poziomie 60 tys. ton. natomiast Chiny zakupiły 7 tys. t tego produktu, co daje 66% zwyżkę w w ciągu roku. Import serów zwiększyły też Stany Zjednoczone o niemal 3% do 10,1 tys. ton, a Rosja i Japonia obniżyły wolumeny odpowiednio o 12% do 18,6 tys. ton i ponad 3% do 16,8 tys. ton.

Zdaniem analityków Banku BGŻ, w II połowie br. z uwagi na poprawę warunków produkcyjnych w Chinach, tempo przyrostu zakupów przetworów mleczarskich przez ten kraj wyhamuje do 15% w relacji rocznej. Rosja w dalszym ciągu może mieć problemy z podażą mleka, aczkolwiek ze względu na spowolnienie gospodarcze prawdopodobnie nie będzie zwiększać importu artykułów mlecznych. Z drugiej strony mogą powrócić na rynek kraje z Azji południowo- wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!